Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yiyecekleriniz küresel ısınmayla mücadeleye nasıl katkıda bulunur?

Yiyecekleriniz küresel ısınmayla mücadeleye nasıl katkıda bulunur?

Cuma, 24 Eylül, 2021 - 17:30

Uzmanlar, sürdürülebilir (sağlıklı ve güvenli) beslenme düzeninin iklim değişikliğiyle mücadelenin en kolay yolu olduğunu söylüyor.

ABC News’in haberine göre, dünyanın dört bir yanındaki sıcaklıklar endişe verici oranlarda artmaya devam ederken, insanlar kendilerine sera gazı emisyonlarını azaltmak için hangi yaşam tarzı uygulayabileceklerini soruyor.

Hükümetlerin küresel ısınmaya yol açan karbon emisyonu hedeflerini karşılamak için büyük değişiklikler yapması gerekiyor, ancak aileler de hibrit araç ve evlerini yeşil enerjiyle çalıştırmayı seçerek buna katkıda bulunabilir.

Yüksek düzeyde emisyon ürettiği bilinen et tüketiminde sınırların aşıldığına vurgu yapan uzmanlar, iklim savaşında bir etki yaratmak için bireylerin günlük yaşamlarında yapabilecekleri en kolay şeyin beslenmelerinde basit değişiklikler yapmak olduğunu bildirdi.

Uzmanlara göre, insanlar bunu yapmak için vejeteryan olmak veya hayvansal ürünlerden tamamen vazgeçmek zorunda değil.

Özellikle sığır etinin, Avustralya’dan sonra en büyük ikinci sığır eti tüketicisi olan ABD’de karbon ayak izinin (üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü) çoğunluğunu oluşturduğunu belirttiler.

Michigan Üniversitesi Sürdürülebilir Sistemler Merkezi’nde araştırmacı Marty Heller, ABC News’e verdiği demeçte, “İnsanları veganlara dönüştürmüyoruz. Biz sadece diyoruz ki, ortalama karbon ayak izi olan bir şey yiyin” dedi.

Heller’a göre bir yemeği daha sürdürülebilir hale getirmenin en kolay yolu, daha az et ve daha fazla organik, bitki bazlı yiyecekler yemek.

Michigan Üniversitesi ve Tulane Üniversitesi’nden, tüketicilerle yakın zamanda beslenmeleri hakkında anket yapan araştırmacılar, ABD’deki tüm beslenmelerde karbon ayak izinin yüzde 56’sının etten ve bunun yüzde 45’inin sığır etinden geldiğini tespit etti.

Uzmanlara göre karbon ayak izinin geri kalanı, ürünleri taşımak için kullanılan fosil yakıtlardan, onları yetiştirmek için kullanılan toprak, su ve pestisitler için kullanılan fosil yakıtlardan geliyor.

Heller, “Yani tüm bunlar, beslenmenizdeki et miktarının ve özellikle de sığır eti miktarının gerçekten bir fark yarattığına işaret ediyor” diye konuştu.

Araştırmacılara göre, en yüksek karbon ayak izine sahip yemekleri yüzde 20’si bunun yerine karbon ayak izi açısından ortalama olan yemekler yerse, ülkeler küresel ısınmayı 1,5 santigrat derecenin altında tutma konusundaki iklim hedeflerinin yüzde 10’una ulaşabilir.

Washington merkezli kar amacı gütmeyen ve hayvan haklarını savunan Animal Outlook, haftada sadece bir gün et yemenin karbon emisyonlarını günde 8 pound azaltabileceğini ve her bir kişinin yılda 28 vahşi ve 175 su hayvanını kurtarabileceğini tahmin ediyor.

Bard College’de çevre fiziği araştırma profesörü Gidon Eshel ise, ideal öğünün baklagiller, mercimek, nohut ve hatta soya fasulyesinden oluşmasını ve ete odaklanılmamasını tavsiye ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya