Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Su ve Çevre Bakanı, Çin’in Yemen Büyükelçisi ile görüştü

Yemen Su ve Çevre Bakanı, Çin’in Yemen Büyükelçisi ile görüştü

Cumartesi, 25 Eylül, 2021 - 08:45
Yemen Su ve Çevre Bakanı dün Çin Büyükelçisi ile yaptığı görüşmede (SabaNet)

Yemen Su ve Çevre Bakanı Mühendis Tevfik Abdulvahid Ali eş-Şercebi, hükümetin İran destekli Husi milislerin şantaj ve pazarlık için kullandığı Safer petrol tankeriyle ilgili manipülasyonlarını durdurmaları için uluslararası toplumdan tankın durumu hakkında çalışma başlatmalarını beklediklerini söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, bu konuyla ilgili Husileri durdurmaya zorlamak adına sağlam pozisyonlar aldı.

Şercebi Çin’in Yemen Büyükelçisi Kang Yong ile yaptığı görüşmede, Husilerin Birleşmiş Milletler (BM)  ile işbirliği yapmayı reddetmesiyle Safer petrol tankerinin Yemen ve uluslararası seyrüsefer üzerinde yarattığı çevresel, insani ve ekonomik tehdide atıfta bulundu. Bakan, teknik ekibin tankerin durumunu değerlendirmek, içerisinde yer alan petrolü boşaltmak ve olası bir felaketten kaçınmak için gerekli çalışma alanlarını belirlemek için Yemen’e geldiğini kaydetti.

SABA haber ajansına göre, Yemenli bakan dün Yong ile Husilerin çeşitli bölgelerde başlattığı savaş sebebiyle ağır hasar gören su alt yapısının geliştirilmesi konusunu görüştü.

Öte yandan Yong, ülkesinin Safer petrol tankerinin durumuyla ilgili endişelerini dile getirirken, Çin’in Yemen’de barış süreci ve BM elçisinin Yemen krizine kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşma çabalarını desteklediğini yineledi.


Editörün Seçimi

Multimedya