Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sanatın Kanıtı adlı sergi Suudi Arabistan'daki plastik sanatların tarihini ortaya koyuyor

Sanatın Kanıtı adlı sergi Suudi Arabistan'daki plastik sanatların tarihini ortaya koyuyor

Pazartesi, 27 Eylül, 2021 - 10:45
Sergi, Suudi sanatçıların 5 yılı aşkın bir süredir ürettikkleri eserlerini ve resimlerini içeriyor (Kültür Bakanlığı)

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, Suudi Arabistan'daki plastik sanatların tarihini belgeleyen ve halka açan ve Suudi Arabistan'daki sanatsal gelişim yolculuğunu anlatan "Sanatın Kanıtı" adlı sergiyi başlatacak. Sergi Suudi sanatsal gelişim yolculuğunu biçim, konu ve fikir düzeyinde açıklayarak öncü ve kurumsal sanatçıların çabalarını takdir ederek yeni nesillere aktaracak.

Sergi, Suudi sanatçıların elli yılı aşkın bir süredir Gençlik Refahı Genel Başkanlığı'nın sergi ve yarışmalarına katılmış eserlerini ve resimlerini içeriyor. 2019 yılında, Riyad Şehri Kraliyet Komisyonu aracılığıyla bir grup olarak Kültür Bakanlığı'na aktarılan koleksiyonlardan yaklaşık 1926 eseri listelenmiş ve belgelemiştir.

27 Eylül - 6 Kasım tarihleri ​​arasında Riyad'daki Ulusal Müze'de gerçekleştirilecek sergi, Gençlik Refah Kurumu tarafından satın alınan sanat eserlerinin sunulduğu bir ana gösteriyi içeriyor. Seçkin sanatçıların en önemli eserlerinin inceleneceği yan gösterimlere ek olarak, Suudi plastik sanat hareketinin konuşulacağı, sergi süresi  boyunca haftalık kürsülerde sanatla ilgilenen konuşmacılar ağırlanacak.

Sergide yer alan seçkin eserler, görsel sanatların Gençlik Refahı Genel Başkanlığı dönemindeki organizasyonel hareketini ve daha sonra Kraliyet Riyad Kalkınma Komisyonu'nun 2015'te devraldığından beri yaptıkları ve bu eserlerin envanterinin çıkarılması, tasnif edilmesi ve belgelenmesi süreçleri ve ardından sanat ve sanat için bir kuluçka merkezi olarak muhafaza edilerek Kültür Bakanlığı'na teslim edildiği son elli yıldaki plastik sanatların görsel tarihini içeriyor.

Sergi, Suudi sanatının sürecini ve gelişimini yansıtan örnekleri sergilerken, alt sunumlarda, bir dizi yarışma ve sergiye katılan ve yeteneklerini geliştirmeye ve geliştirmeye devam eden beş sanatçının deneyimlerini ele alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya