Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sullivan, Yemen ve İran krizini görüşmek için Suudi Arabistan'ı ziyaret etti

Sullivan, Yemen ve İran krizini görüşmek için Suudi Arabistan'ı ziyaret etti

Salı, 28 Eylül, 2021 - 07:15
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan.

Ortadoğu turuna başlayan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın ilk durağı Suudi Arabistan oldu. Sullivan, ziyareti kapsamında, Tebuk Bölgesi'nde yeni kurulması planlanan Neom şehrinde Suudi yetkililerle üst düzey istişarelerde bulunacak.

Joe Biden'ın göreve geldiği ocak ayından bu yana Krallığı ziyaret eden en üst düzey ABD'li yetkili olan Sullivan’ın gündeminde İran'ın nükleer meselesinin yanı sıra Tahran destekli terörist Husileri barış girişimlerine yanıt vermeye zorlama ve Yemen'deki savaşı durdurma başlıkları var

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi pazartesi günü yaptığı açıklamada, Sullivan'ın, ABD'nin Yemen Özel Elçisi eşliğinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret edeceği bildirildi..

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne tarafından yapılan açıklamaya göre Sullivan'a Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ve ABD Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking eşlik ediyor.

Açıklamada, "Bay Sullivan, bir dizi bölgesel ve küresel zorlukta üst düzey liderlerle görüşecek" denildi.

Yemen'in eski Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mustafa Numan söz konusu ziyaretleri "Yemen savaşının gidişatındaki en önemli temas” olarak nitelendirdi.

Numan, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Jake Sullivan ve Yemen Özel Temsilcisi, Suudi Arabistan ziyareti savaşın sona ermesinin Riyad için olduğu kadar ABD Başkanı için de bir öncelik taşıdığı mesajı açısından son derece açık."

Numan ayrıca ziyaretin, Yemen savaşını sona erdirmenin, aynı zamanda ABD ulusal güvenliği meselesi olduğu anlamına geldiğini de söyledi.

Alman Haber Ajansı DPA’nın Riyad'daki Batılı bir kaynaktan aktardığı bir diğer açıklama da şöyleydi:

“Görüşmelerin gündeminde İran nükleer dosyası ve Tahran destekli Husi milisleri Barış çağrılarına yanıt vermeye zorlanması, Yemen'deki savaşın durdurulması ve Riyad ile Washington arasında, özellikle güvenlik alanında iş birliğinin geliştirilmesi yer alıyor."

Pentagon tarafından yapılan açıklamada da belirtildiği üzere Sullivan’ın ziyareti, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından bu ay yapılması planlanan Riyad temaslarının ertelenmesinin ardından yapılan planlama doğrultusunda gerçekleşti.

Jake Sullivan temmuz ayında Washington’da Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman ile Beyaz Saray'da bir araya gelmişti.

Açıklamada iki tarafın görüşmede ABD ile Suudi Arabistan arasındaki uzun vadeli ortaklığın yanı sıra bölgesel güvenlik ve Washington’ın Krallığın topraklarını İran'la müttefik grupların saldırılarına karşı savunmasına yardım etme taahhüdünü ele aldığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya