Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da 19 milyon kişi ikinci doz aşıyı oldu

Suudi Arabistan’da 19 milyon kişi ikinci doz aşıyı oldu

Pazartesi, 4 Ekim, 2021 - 08:30

Suudi Arabistan, koronavirüs pandemisi nedeniyle seyahat edilmesi yasaklanan ülkelere, insani nedenlerle gitmek isteyen vatandaşların başvurularını almaya başladığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı’nın Absher uygulaması üzerinden herhangi bir incelemeye tabii tutulmadan başvuruların yapılabileceği kaydedildi.

Suudi Arabistan Pasaportlar Genel Müdürlüğü yurt dışında daimi ikamet edilmesi, akrabanın vefatı, bu ülkelerde tedavi gören bir vatandaşa refakat etmek ve yakınlarına organ bağışı yapmak gibi insani gerekçeleri bulunanlara seyahat etme izni verildiğini bildirdi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada iki doz koronavirüs aşısı olanların Tawakkalna uygulamasındaki durumlarının 10 Ekim tarihinden itibaren ‘bağışıklık kazanmış’ olarak değiştirileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali koronavirüs pandemisi hakkındaki son gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında ülkede iki doz koronavirüs aşı olanların sayısında artış olduğunu bildirdi. Baha, Şarkiye ve Riyad bölgesinde iki doz aşı olan vatandaşların oranının yüzde 65’i aştığı bilgisini paylaştı.

Yapılan açıklamalarda kritik vaka sayısında önemli oranda düşüş yaşandığı, yoğun bakımdaki hastaların ve durumları kötüleşenlerin ise aşıların iki dozunu yaptırmayan vatandaşlardan oluştuğu kaydedildi.

Verilere göre ülkede uygulanan aşı dozu 42 milyona ulaştı. Tek doz aşı olanların oranı yüzde 66,33’e ulaşırken 19 milyon kişi, yani nüfusun yüzde 53,5’i de iki doz aşı yaptırdı.

Hac ve Umre Bakanlığı Sözcüsü Hişam Said, bakanlığın hacıların ve ibadet edenlerin sayısını artırmak istediğini duyurdu. Said, koronavirüs ile mücadele kapsamında hazırlanan planlarda hedefe ulaşılana kadar Mescid-i Haram’a günlük kabul edilecek insan sayısının arttırılması için yeni prosedürler ve mekanizmalar hazırlandığını ifade etti.

Said, Suudi Arabistan’da koronavirüs pandemisinin patlak vermesiyle birlikte virüsün yayılmasını engellemek, vatandaşların ve hacıların sağlığını ve güvenliğini korumak için önlemler alındığı vurguladı. Said düzenlenen basın toplantısında, ilk günlerde kapasitenin 6 bin hacı olduğunu, bu sayının günde 70 bine yükseldiğini belirtti. Açıklamada hacı sayısındaki artışın planlama ve organizasyon mekanizmalarına, kalabalığı ve hareketliliği kontrol etme yöntemine, servis merkezleri ve altyapının kalitesine ve virüs hakkında elde edilen son bilgilere bağlı olduğu kaydedildi.

Said, bakanlığın geçtiğimiz ay ülke dışından 21 bin kişinin Umre için vize istediğini ve talep sayısında bir artış yaşandığını bildirdi. Bakım merkezlerinde 120 bin hacının ağırlandığı ve çalışmaların merkezlerin sayısı 10 milyonu aşkın hacıların, ülke vatandaşlarının ve yurt dışından gelenlerin Umre ibadetlerini güvenli bir şekilde yerine getirmelerini sağladığı ifade edildi. Yurtiçi ve yurt dışından gelen hacı sayısının toplamda 30 milyona ulaştığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı ülkede son 24 saatte 41 kişide koronavirüs tespit edildiğini ve toplam vaka sayısının 547 bin 262’ye yükseldiğini bildirdi. Ülkede 49’u son bir günde olmak üzere şu ana kadar 536 bin 330 kişi sağlığına kavuştu. Ayrıca son 24 saatte iki kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı sayısı 8 bin 724’e yükseldi. Yoğun bakımda tedavi gören kritik vaka sayısı ise 181 olarak verildi.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca bir hafta içinde yeni tip koronavirüs kısıtlamalarına yönelik 22 bin 380 ihlalin tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya