Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan’da elektriğe artan talep enerji krizine yol açabilir

Hindistan’da elektriğe artan talep enerji krizine yol açabilir

Salı, 5 Ekim, 2021 - 15:15
Fotoğraf: AA

Elektrik üretiminin büyük bir çoğunluğunun kömüre bağlı olduğu Hindistan’da, elektriğe artan talep nedeniyle enerji krizi yaşanabileceği bildirildi.

Hindistan basınındaki habere göre, Hindistan Enerji Bakanı Raj Kumar Singh, yaptığı açıklamada, 40-50 gigavat kapasiteye sahip kömür santrallerinin, şu an "üç günden az" yakıt stokuna sahip olduğunu kaydetti.

Singh, çoğu elektrik santralinin kömürle çalıştığı Hindistan’da, santrallerin yeterli yakıta sahip olmasının 6 ay kadar alabileceğini, bu sürede de enerji krizinin baş gösterebileceği uyarısında bulundu.

Talebin ekim ortasından itibaren yavaş yavaş azalmasının beklendiğini ifade eden Singh, maden üretimini artırmak ve talebin karşılanmasını sağlamak için devlet tarafından işletilen Coal India Ltd. ve Hindistan'ın en büyük elektrik üreticisi NTPC Ltd. ile çalışıldığını söyledi.

Ülkede elektrik üretiminin yüzde 70'i kömürle çalışan termik santrallerden sağlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya