Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir, Macron'un açıklamalarını ‘iflas’ olarak nitelendiriyor

Cezayir, Macron'un açıklamalarını ‘iflas’ olarak nitelendiriyor

Aşırı sağcı lider, Macron'a Cezayirli göçmenleri mali olarak kuşatmaya çağrısında bulundu.
Perşembe, 7 Ekim, 2021 - 14:15
Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra (AP)

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cezayir'e yönelik açıklamalarını "hafızanın iflası" olarak nitelendirerek kınadı.

Cezayir devlet televizyonu dün, Lamamra'nın Mali ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları aktardı. Lamamra açıklamasında, "Tarihi olarak iflas etmiş bazı açıklamalar, Fransa'nın bazı ülkelerle ilişkilerini krizlere itiyor. Bu da ancak kararlarımızda bağımsızlığa ve egemenliğimize koşulsuz saygı duyulmasıyla ve katı eşitlik kuralları çerçevesinde her iki taraftaki ortaklıkların kabulü ile giderilebilir” diye konuştu.

Lamamra açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Yurt dışındaki ortaklarımızın tarihlerine bağımsızlık vermeleri ve kendilerini Mali ve Cezayir'de ve birçok Afrika ülkesinde insanlığa karşı işlediği suçları örtmek için ideolojik örtü olan sözde Batı medeniyetinin getirdiği bazı davranış ve vizyonlardan kurtarmaları gerekiyor” dedi.

Lamamra, Fransız yetkililere yönelik açıklamasında, "Fransız tarafı ile ilişkilerimizde, her iki taraftan da alıp verme ilkesine inanıyoruz. Tek taraflı hediye yok, var olan sadece karşılıklı saygı ve menfaat dengesi ile devam edebilecek stratejik çıkarlardır” ifadesini kullandı.

Lamamra, Macron'a, eğer eşit ilişkiler geliştirmek istiyorsa Afrika ülkelerine koşulsuz saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek, "Dünya, Afrika'nın insanlığın beşiği ve işgal mezarı olduğunu unutmamalı" açıklamasında bulundu.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı, ülkenin iç işlerine karışmayı reddettiğini açıklamıştı. Bu, Fransız cumhurbaşkanına atfedilen birkaç Fransız kaynağının yaptığı yanlış açıklamaların ardından geldi. Cezayir Devlet Başkanı Abdulmecid Tebbun da Macron'un Fransız basınında dolaşan "Fransız sömürgesinden önce Cezayir ulusu var mıydı?" ifadesinin ardından ülkesinin Fransa Büyükelçisi’ni çağırdı. Macron söz konusu açıklamalarda ayrıca, “Türkler, Cezayirlilere ülkelerini sömürgeleştirdiklerini unutturmayı başardılar” ifadelerini kullandı. Ayrıca “Türklerin gerçekleştirdiği gerçeklerin tahrifi durumunu ortadan kaldırmak için Cezayir tarihinin Cezayir dilinde yeniden yazılması" çağrısında bulundu. Hirak (halk hareketi) liderleri de iki ülke arasındaki kriz hattına girerek, Macron'un açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Liderlerden Kerim Tabu, Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda, “Emmanuel Macron'un sömürgecilikten önce Cezayir'in varlığına dair sorgulayıcı ifadesi gülünç bir durum” dedi. Ayrıca, Fransız cumhurbaşkanının Cezayir hakkında söylediklerinin, ‘büyük savaşları kazanamayan ve en azından seçim savaşını kazanmayı uman bir adamın aşırı endişesini gösterdiğini’ belirtti. Tabu, “Macron yaptığı açıklamayla, Cezayir'le ilgili tartışmayı, aşırıya kaçma ve popülizme dayalı bir yaklaşımla Fransız siyasi arenasına çekmeye çalışıyor” dedi. Cezayirli muhalif, "ne insan hakları durumunun ne de özgürlüklerle ilgili konuların şu ya da bu partiyi ilgilendirmediğini" vurgulayarak, " Fransa ekonomik çıkarlarını ilerletmeye devam ediyor, Cezayir ise siyasi destek istiyor" ifadesini kullandı. 

Lamamra'nın açıklamaları, Fransa'daki aşırı sağın lideri Marine Le Pen'in Pazartesi günü yaptığı ve iki ülke arasındaki ilişkilerdeki son krizin arka planına karşı Cezayir'e saldırdığı sert açıklamalarının ardından geldi. Aşırı sağcı lider, Twitter hesabında yayınlanan bir videoda, Cezayir'in Fransa'ya saygı duyması gerektiğini belirterek, Cezayir'in Fransız yetkililerin zayıflığına alıştığını ifade etti.

Marine Le Pen, Cezayir'in Fransız askeri uçaklarının kendi toprakları üzerinde uçmasını yasaklama kararına ilişkin yaptığı açıklamada, bu kararın İslamcı teröre karşı mücadeleyi engellediğini belirterek, “Kararın kendisi Fransa ve çıkarları içinde güvenlik için bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Fransa Ulusal Birlik Partisi başkanı, ülkesinin yetkililerini Cezayir ile açık ve katı bir söylem benimsemeye çağırırken, aynı zamanda Fransa Cumhurbaşkanı’nı "Cezayir topraklarımızdan sınır dışı edilenleri sınır dışı etmeyi reddettiği sürece tüm Cezayirlilerin vizelerini reddetmeye çağırdı.

Bu bağlamda eskiden Cezayirlilere saldıran aşırı sağın lideri, "Fransa, Cezayirli gurbetçilerin paralarını Cezayir'e havale etmesine izin vermemeli" dedi. Ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı’nı Cezayirlilere yönelik vize prosedürlerini sıkılaştırma kararını "seçim amaçlı" kullanmakla suçladı.


Editörün Seçimi

Multimedya