Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Afganistan’dan çekilmesinden bu yana ilk kez Taliban ile yüz yüze görüşüleceğini duyurdu

ABD, Afganistan’dan çekilmesinden bu yana ilk kez Taliban ile yüz yüze görüşüleceğini duyurdu

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 11:30
Kabil’de başkanlık sarayında bazı Taliban liderlerinin arşivden fotoğrafı (AP)

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, ABD bugün (Cumartesi), Afganistan’dan çekilmesinden bu yana ilk kez Taliban ile yüz yüze görüşmeyi planlıyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD heyetinin Katar’ın başkenti Doha’da Cumartesi ve Pazar günleri Taliban’ın üst düzey yetkilileri ile görüşeceğini belirtti.

ABD, Taliban’ın Ağustos ayında Kabil’i ele geçirmesinin ardından yüz yüze olmasa da Taliban ile iletişim kanallarını korudu. Bu hafta sonu düzenlenecek toplantılar ise, ABD’nin çekilmesinden bu yana yapılan ilk yüz yüze görüşmeler olacak.

Sözcü yaptığı açıklamada, “Büyük bir destekle, Taliban’a kadınlar ve genç kızlar dahil olmak üzere tüm Afgan halkının haklarına saygı duyması ve kapsayıcı bir hükümet kurması için baskı yapacağız” dedi.

Sözcü açıklamalarında “Afganistan ciddi bir ekonomik gerileme ve muhtemel bir insani kriz olasılığı ile yüzleşirken, yardım kuruluşlarının yardıma ihtiyacı olan bölgelere özgür bir şekilde ulaşmalarına izin verilmesi için de Taliban’a baskı yapacağız” ifadelerine de yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu görüşmelerin ABD’nin Afganistan’daki Taliban yönetimini tanıdığını anlamına gelmediğini vurguladı ve “Herhangi bir meşruiyetinin, Taliban’ın kendi eylemlerinden dayalı olması gerektiği konusunda hala netiz” dedi.

ABD heyeti ayrıca, Biden’ın ana önceliği olan ABD vatandaşlarının ve 20 yıllık askeri operasyon sırasında ABD’ye yardım eden Afgan müttefiklerinin ülkeden ayrılmalarına izin verilmesi konusunda da baskı yapacak.

ABD, Taliban’ın ABD vatandaşlarının ülkeden ayrılmasına izin vererek büyük ölçüde işbirliği yaptığını düşünüyor. Bununla birlikte ABD’li yetkililer, Afgan kökenli yaklaşık 100 ABD’linin, Afganistan’da ayrılma konusunda hala tereddütlü olduğunu belirtti.

ABD, ülkeden çekilmeden önce Kabil havaalanından binlerce insanı ülke dışına naklettiği hava operasyonu sırasında, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Afgan müttefiklerinin tamamını ülke dışına çıkaramadığını onaylıyor.

Sözcü, Cumartesi ve Pazar gerçekleştirilecek görüşmelerde iki tarafı temsil edecek kişilerin kim olduğunu açıklamadı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Orgeneral Kenneth Frank McKenzie de dahil olmak üzere üst düzey ABD yetkilileri, Ağustos ayında ABD kuvvetlerinin hava köprüsü operasyonunu yapmak için havalimanını kontrol altına aldığı sırada Taliban ile bir araya gelmişlerdi.


Editörün Seçimi

Multimedya