Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da hükümetten emlak vergisi kararı

İran’da hükümetten emlak vergisi kararı

Çarşamba, 13 Ekim, 2021 - 12:30
Irak ordusu dün tatbikat düzenledi. (EPA)

Tahran yönetimi ABD’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle artan bütçe açığını kapatmak için emlak varlıklarına vergi koyulacağını duyurdu.

IRNA’nın haberine göre, Şura Konseyi tarafından mart ayı başlarında onaylanan mevcut İran mali yılı (Mart 2021-2022) bütçesinde emlak varlıklarının vergiye tâbi tutulması da kapsama alındı. Haberde “Kapsama alınacak mülk sahipleri, vergi dairesi tarafından belirlenece. Ödemeleri gereken miktar 21 Aralık'a kadar kendilerine bildirilecek” ifadeleri kullanıldı.  

Yeni vergi, en az 100 milyar İran lirası (Merkez Bankası resmi döviz kuruna göre yaklaşık 384 bin ABD doları) değerinde daire veya ev sahibi olanlara uygulanacak. Zira temel sıkıntının sebebinin vergi kaçakçılığı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle vergilendirilebilir mülklerin belirlenmesi hedefleniyor.  

ILNA’nın haberine göre Planlama ve Bütçe Komisyonu üyesi Cafer Kadri pazar günü yaptığı açıklamada, “Bu yıl bütçe açığının yüzde 50'yi geçeceğini tahmin ediyoruz. Hükümet gelirleri artırmak ve açığı azaltmak için ciddi önerilerde bulunmalı” dedi.

Washington'ın 2018'de nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Tahran'a uyguladığı yaptırımlar ülkede ciddi bir ekonomik krize neden oldu. Resmi verilere göre yıllık bütçe yaklaşık 11 milyar dolar.

AFP’ye açıklamalarda bulunan İranlı ekonomist Bahman Arman, “ABD yaptırımları İran ekonomisini sert bir şekilde vurdu. Gelir kaynakları daraldı, cari harcamalar arttı” ifadelerini kullandı. Bu nitelikteki vergi yasalarının ‘gayrimenkul sektöründeki yatırımlara zarar verebileceği’ uyarısında bulunan Arman, “Bu sadece bütçe açığı sorununu geçici olarak çözer. Zira toplanacak vergiler bu açığı kapatacak kadar yüksek olmayacaktır” ifadesini kullandı.

Vergi sisteminde reform yapma gereğini vurgulayan Arman mevcut durumun haliyle spekülatör operasyonları teşvik ettiğini, ekonomik büyümeye, istihdam yaratmaya veya enflasyon oranında düşüşe yol açmadığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya