Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da subaylar ve devlet çalışanları da dahil yolsuzluk davalarına karışanlara hapis ve para cezaları

Suudi Arabistan’da subaylar ve devlet çalışanları da dahil yolsuzluk davalarına karışanlara hapis ve para cezaları

Cuma, 15 Ekim, 2021 - 07:45
Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (Nazaha), son dönemde bir dizi ceza davası başlatıldığını, subaylar ve devlet çalışanları da dahil olmak üzere yolsuzluk davalarına karışanlara hapis ve para cezası verildiğini bildirdi.

Nazaha tarafından yapılan açıklamaya göre yürütülen soruşturmalar sonucu aşağıdaki davaların sanıkları gözaltına alındı.

İlk olarak, bir ticari kuruluşun yöneticisi ve bir bankanın iki çalışanı, ticari kuruluşun 102 milyon riyal tutarında finansman elde etmesi için bankaya sahte bir sözleşme sundu.

Bir diğer davada, Sağlık İşleri Müdürü ve Karantina Amiri ile sağlık işleri müdürlüğü ile anlaşma yapan şirketlerden birinde çalışan yabancı uyruklu bir kişi, daha önce söz konusu yabancı aleyhine açtığı şantaj şikayetinden vazgeçmesi karşılığında Suudi bir kadına iş teklif etti.

Ayrıca Sağlık İşleri Müdürü, Karantina Amiri’nin babasına ait bir şirketin ‘uygulamadığı’ projeleri uygulanmış gibi göstermek için 500 bin riyal aldığı da soruşturmalar sonucunda ortaya çıktı.

Sınır Belirleme Denetleme Kurulu’nda görev yapan astsubay rütbesinde bir memur ve vatandaş, sınır bölgelerinde yer alan gayrimenkullerin yerlerini manipüle etme ve bu yolla mülk sahiplerine ödenecek tazminat bedelinin yüzde 50’sini almak için anlaştı.

Ulusal Su Şirketi’nin bir çalışanı, bir emlak şirketinden, şirket tarafından yürütülen konut villa yapımı projesine su temini işlemlerinin tamamlanması karşılığında 600 bin riyal alırken suçüstü yakalandı.

Cezaevi İdaresi’nde çalışan bir astsubay, uyuşturucu suçlamasıyla gözaltına alınan bir kişiden yasa dışı bir şekilde salıverilmesi karşılığında bir milyon riyal aldı.

Hayır kurumu kuran ve bu dernek aracılığıyla bağış toplayan iki Suud kadın, kişisel hesaplarına 748 bin 404 riyal aktardı. Ayrıca, derneğe verilen eğitim kursları ve giderler konusunda sahte fatura ibraz ettiler.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastanede çalışan iki doktor, hastane eczanesinden satışı amaçlanmayan bebek mamalarını satmak amacıyla yanlış reçete yazdı ve süt üreticisinde pazarlamacı olarak çalışan üç kişiden de para ve hediye aldı.

Nazaha, yetkili Ceza Mahkemesi tarafından bazı davalar hakkında ön kararlar verildiğini de bildirdi.

Savunma Bakanlığı’na bağlı İşletme ve Bakım Dairesi’nde görev yapan albay rütbesinde bir subay, rüşvet, idari suistimal, kamu parasını israf, sahtecilik ve kara para aklama suçlarından 10 yıl hapis ve 390 bin riyal para cezasına çarptırıldı.

Bir şirketin Yönetim Kurulu Başkanı, rüşvetten mahkum edilip 2 yıl 6 ay hapis ve 20 bin riyal para cezasına çarptırıldı.

Aynı şirkette çalışan bir kişi de rüşvetten suçlu bulunarak 2 yıl hapis ve 20 bin riyal para ceza aldı.

Kararlar, Nazaha çalışanlarının sahtecilikten mahkum edilmesini de içeriyordu. Bunlardan ilki 2 yıl hapis ve 15 bin riyal para cezası, ikincisi ise 2 yıl hapis ve 20 bin riyal para cezasına çarptırıldı.

Elektrik Şirketi’nin 3 çalışanı rüşvet ve kara para aklama suçundan mahkum edilerek, 1 ila 6 yıl arasında hapis cezaları aldı.

Bir şirket sahibi, rüşvet suçundan 2 yıl hapis ve 50 bin riyal para cezasına çarptırıldı. Ayrıca şirketi bakanlık veya tüzel kişiliğe sahip kuruluşlarla sözleşme yapmaktan men edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya