Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Birliği: İran için zaman tükeniyor

Avrupa Birliği: İran için zaman tükeniyor

Cumartesi, 16 Ekim, 2021 - 09:15
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell (solda) ve ABD Dış İlişkiler Bakanı Anthony Blinken (AP)

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İranlı yetkililer ile Brüksel’de görüşmeye hazır olduklarını belirterek İran’ı daha fazla zaman kaybetmemeye ve nükleer faaliyetleri konusunda müzakere masasına dönmeye çağırdı.

Borrell, Washington’da gazetecilere verdiği demeçte “İranlıların koordinatör olarak benimle ve diğer üyeler ile 2015 anlaşması hakkında ön görüşmeler yapmak istediklerini biliyorum. Buna hazırım ancak anlaşmayı kurtarmak için zaman daralıyor” dedi.

AFP’nin haberine göre Avrupa Birliği’nin Viyana görüşmeleri Koordinatörü Enrique Mora, Tahran’ı ziyaret ederek İran hükümetini Haziran ayında durdurulan müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda çağrıda bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı, iki tarafın önümüzdeki günlerde Brüksel’de müzakerelere devam etme konusunda fikir birliğine vardığını belirtti.

Borrell, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile görüşmelerde bulunduğu belirterek “Kesin bir tarih veremem. Gerekirse onları ağırlamaya hazırım” dedi.

Washington, 2018 yılında anlaşmadan tek taraflı olarak geri çekilmişti ve İran’a uygulanan yaptırımları yeniden yürürlüğe koydu. İran ise buna karşılık kademeli olarak anlaşmanın yükümlülüklerinin çoğunu uygulamaktan vazgeçti.

Washington ve Tahran arasındaki görüşmeler Çin, Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere ve AB’nin arabuluculuğu ile Nisan ayında başladı. Ancak Haziran ayında İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin seçilmesinin ardından müzakereler durduruldu.


Editörün Seçimi

Multimedya