Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Libya’da ‘istikrara’ desteğini yineledi

Türkiye, Libya’da ‘istikrara’ desteğini yineledi

Cumartesi, 16 Ekim, 2021 - 11:45
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Libyalı mevkidaşı Necla Menguş ile İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Libya görüşmelerinde bir araya geldi. (Türkiye Dışişleri Bakanlığı)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yapacağı görüşmede Libya’daki gelişmeler ve bir dizi bölgesel meselenin yanı sıra Türk- Alman ilişkilerini ele alacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan ve Merkel'in bugün İstanbul'da gerçekleştireceği görüşmede başta Libya, Suriye ve Afganistan olmak üzere Türkiye-Avrupa ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin gündeme geleceği bildirildi.

Erdoğan ve Merkel görüşmesi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önceki akşam Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş ile gerçekleştirdiği ve ikili ilişkiler ile son gelişmelerin tartışıldığı toplantının ardından geldi.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin Libya'nın istikrarına ve refahına katkılarının süreceğini vurguladı. “Seçimlerin özgür, adil ve güvenilir şekilde yapılmasını destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye, geçtiğimiz eylül ayında Libya Temsilciler Meclisi'nin güvenoyunun geri çekmesiyle Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’ne desteğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 76’ıncı oturumunda Genel Kurul’a hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’nin Libya hükümetinin istikrarı sağlama, kurumları birleştirme ve seçimleri planlandığı gibi 24 Aralık tarihinde yapma çabalarına destek verdiğini söyledi.

Türkiye 2015 yılında Fas’ın Suheyrat ilindi varılan anlaşmayla doğan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin eski Başkanı Fayiz es-Serrac’ı destekledi. Ancak Serrac yönetimi sırasında milislerin silahları konusundaki uygulamalar tam olarak uygulanamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya