Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şikago Belediye Başkanı ve polisler arasındaki ‘aşı’ anlaşmazlığı sürüyor

Şikago Belediye Başkanı ve polisler arasındaki ‘aşı’ anlaşmazlığı sürüyor

Pazar, 17 Ekim, 2021 - 07:30
Şikago’da iki polis (AP-Arşiv)

ABD’de Şikago Belediye Başkanı Lori Lightfoot ve Polis Sendikası Başkanı John Catanzara arasındaki yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ‘aşı olma’ konusundaki anlaşmazlık, aşı olup olmadıklarına dair bilgi vermeyi reddeden polislerin yarısını ücretsiz izne çıkarmakla tehdit ediyor.

Belediye Başkanı, ülkenin üçüncü büyük şehrindeki kamu çalışanlarına aşı olup olmadıklarını bildirmeleri için Cuma gece yarısına kadar süre verdi.

Şehirde aşı olmayan polislerin haftada iki kez test yaptırmaları gerekirken, aşı olup olmadıklarını açıklamayı reddedenler ise bir süre sonra ücretsiz izne ayrılma ve işten atılma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Lightfoot geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Aşı konusunda komplocu söylemler Şikagoluların sağlık ve güvenliğini tehdit ederken boş boş duramayız” dedi.

Ancak Polis Sendikası Başkanı Catanzara, 13 bin sendika üyesini aşı bilgilerini yetkililere açıklamamaya çağırarak, “Ücretsiz iznin 30 günden fazla sürmeyeceğini garanti edebilirim. Polis Teşkilatı’nı yedi günden fazla yüzde 50 veya daha az kapasitede tutmaları mümkün değil” dedi.

Sendika Başkanı, Şikago’daki yüksek suç seviyesi nedeniyle Belediye Başkanı’na karşı elinin güçlü olduğunu biliyor.

Ancak Cuma günü, Belediye’nin şikayeti üzerine bir yargıç, Catanzara’nın polisleri aşı olup olmadıklarını açıklamamaya teşvik eden açıklamalar yapmasını geçici olarak yasaklayan bir karar yayınladı.

ABD’de geçtiğimiz iki yıla göre yüzde 55’lik bir artışla, bu yıl 13 Ekim’e kadar 639 cinayet kaydedildi.

Şikago polisine göre, 7 Ekim itibariyle bin 295 araba hırsızlığının yanı sıra 13 Ekim itibariyle kaydedilen 2 bin 866 silahlı saldırı iki yıl öncesine göre yüzde 68 arttı.

Sendika’nın tutumunu destekleyen eski polis memuru Anthony Napolitano, rekor sayıda kişinin emekliliğe sevk edilmesi ve sınırlı sayıda yeni atama nedeniyle polis sayısının şimdiden bin kadar azaldığına dikkat çekti.

Belediye Başkanı Lightfoot, Sendika Başkanı Catanzara’yı ‘prosedür kuralları hakkında yalan söyleyip, emirlere itaat etmemeleri halinde hiçbir yaptırımı olmayacağını iddia ederek polisi kasten defalarca yanıltmakla’ suçladı.

Belediye Başkanı ayrıca eyalet yasasının yanı sıra sendika yasasının polisin grev yapmasını engellediğini de vurguladı.

Bununla birlikte Catanzara’yı, kamu güvenliğini baltalama ve şehir sakinlerini salgın sırasında onarılamaz zararlara maruz bırakma potansiyeli taşıyan yasadışı bir grevi ve işi durdurmayı teşvik etmekle suçladı.

Polisin öncelikli olarak aşı alan ilk gruplar arasında olmasına rağmen, koronavirüs 2020’de polislerin başlıca ölüm nedeniydi.

2014-2017 yılları arasında Polis Sendika Başkanı olarak görev yapan Dean Angelo da, geçtiğimiz Salı günü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya