Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, yörüngeye hipersonik füze fırlatarak uzay kabiliyetini test etti

Çin, yörüngeye hipersonik füze fırlatarak uzay kabiliyetini test etti

Pazar, 17 Ekim, 2021 - 13:00
Long March 5B roketi, Nisan ayında Çin’in güneyindeki Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanı’ndan uzaya gönderildi (AFP)

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, Çin’in yörüngeye hipersonik bir füze fırlatarak yeni bir uzay kabiliyetini test ettiğini bildirdi.

Habere göre, test hakkında bilgisi olan beş kaynak, Çin’in Ağustos ayında dünyanın etrafını bir kez turlayan bir hipersonik füzeyi test ettiğini belirtti.

Ancak füze testinde hedef başarıyla vurulamadı ve füze hedefini yaklaşık olarak 32 kilometre ıskaladı.

Haberde, Çin’in hipersonik silahlar alanında kaydettiği bu ilerlemenin ABD istihbaratını şaşırttığı da ifade edildi.

Pentagon sözcüsü John Kirby, konuya dair şu açıklamayı yaptı;

“Çin’in geliştirmeye devam ettiği askeri yetenekler, sadece bölgede ve ötesinde gerilimi artırabilecek yeteneklerle ilgili endişelerimizi açıkça dile getirdik. İşte Çin’i bir numaralı tehdit olarak görmemizin nedenlerinden bir tanesi de bu gelişme.”

Çin’in yanı sıra ABD ve Rusya da hipersonik füzelerini geliştirmeye çalışıyor. Hipersonik füzeler ses hazından en az 5 kat daha hızlı uçuyor ve manevra yapabilmeleri onları takip ve imha etmeyi zor kılıyor.

Balistik füzeler hedeflerine ulaşmak için yüksek irtifada uçarken, hipersonik füzeler düşük yörüngede uçarak hedeflerine daha hızlı ulaşabiliyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya