Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Deniz Bağlantı Endeksi'nde en yüksek bölgesel ilerlemeyi kaydetti

Suudi Arabistan, Deniz Bağlantı Endeksi'nde en yüksek bölgesel ilerlemeyi kaydetti

Pazartesi, 18 Ekim, 2021 - 10:30
Suudi Arabistan hükümeti, ülkedeki limanların geliştirilmesine ve alanda rekabeti destekliyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, Uluslararası Deniz Bağlantı Endeksi’nde bölgesel olarak en yüksek ilerlemeyi kaydetti. Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından 2021 yılının üçüncü çeyreği için yayınlanan rapora göre Suudi Arabistan deniz taşımacılığı sektöründe gücünü arttırarak uluslararası varlığını geliştirmek için çabaladığı belirtildi.

Suudi Arabistan, deniz taşımacılığı maliyetlerinde artışa neden olan koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel olarak yaşanan zorluklara rağmen küresel endekste 70,68 puan yükseldi. Suudi Arabistan Zekat, Vergi ve Gümrük Kurumu ve Sınır Muhafızları bu başarıya önemli katkılar sağlaması ve Limanlar Genel Otoritesi büyük uluslararası nakliye hatları ile ortaklıklar kurması ile Suudi Arabistan listede bölgesel olarak birinci oldu.

Suudi Arabistan hükümeti deniz limanlarının gelişimine katkıda bulunarak rekabeti ve altyapı gelişimini destekliyor ve deniz taşımacılığı hatlarının geliştirilmesine ve lojistik hizmetlerin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor. Suudi Arabistan ülkenin bölge liderliğindeki konumunu geliştirmek, coğrafi unsurlardan yararlanarak küresel bir merkeze dönüştürülmesi için çalışmalarda bulunuyor. Suudi Arabistan Kızıldeniz ve Arap Körfezi’ne kıyısı olmasıyla ve Asya, Avrupa ve Afrika’ya hinterlandında yer almasıyla oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Limanlar Genel Kurulu kısa bir süre önce 5 nakliye hattının hizmete açıldığını duyurmuştu. Ocak ayından geçtiğimiz Eylül ayına kadar toplam konteyner hacmi yüzde 116 artarak 418 bin 462 konteynera ulaştı.

Limanlar Genel Otoritesi Başkanı Ömer Hariri, Suudi Arabistan’ın UNCTAD endeksinde 2019 yılından bu yana gösterdiği gelişmenin ve gösterdiği performansın küresel ekonomi ile bağlantısı olan bir ülke olmasından kaynaklandığını açıkladı. Hariri, ülkedeki limanların geliştirildiğini ve ülkenin alanda rekabet etmesini sağladığını, altyapının sürekli geliştirildiğini belirtti.

Hariri, “Limanlar Genel Otoritesi’nin bu başarıları sağlamamıza katkıda bulunmasından gurur duyuyoruz ve yönetimimizin arzu ettiği başarılara ulaşmak için daha fazla çaba göstermeye devam edeceğiz” dedi. Hariri, yaptığı açıklamada sektör için ticari ortama sağlamak, etkinliği ve güvenilirliği arttırmak, kamu ve özel sektör arasında başarılı ortaklıklar ve yenilik sağlamak için çalışmaların devam ettiği belirtti.

Her üç ayda bir dünya limanlarının denizcilik ağları ile denizcilik hatları ağları arasındaki düzeyi ölçen küresel endeks ülkelerin lojistik alandaki performanslarının geliştirilmesine ve yeni fırsatların oluşturulmasına yardımcı oluyor.

Uluslararası deniz limanlarıyla Deniz Seferleri Bağlantı Endeksi’nde gemilerin bir ülkeye bir haftada yaptığı planlı ziyaretlerin sayısı, gemilerin kapasitesi, nakliye hatlarının ülke içi ve ülke dışı sağladığı servis yollarının sayısı göstergeleri ile listeyi düzenliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya