Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, saatte 24 bin aşı üretmeyi hedefliyor

Mısır, saatte 24 bin aşı üretmeyi hedefliyor

Pazartesi, 18 Ekim, 2021 - 09:15

Mısır hükümetinden yapılan açıklamada devlet iştirakinin faaliyete geçireceği büyük kapasiteli bir fabrikanın yıl sonuna kadar saatte 24 bin Kovid-19 aşısı üretim kapasitesine ulaşacağı belirtildi.

Mısır Bakanlar Kurulu Medya Merkezi dün yaptığı açıklamada, Mısır'ın 6 Ekim Şehri’nde bulunan ve yıl sonunda açılması beklenen 60 bin metrekarelik alana sahip koronavirüs aşı üretim fabrikası olan Vacsera’nın saatte 24 bin tüp üretim kapasitesine sahip olduğunu ifade etti. Öte yandan sağlık yetkilileri ülke genelinde 874 yeni vaka kaydedildiğini bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın Mısır hükümeti tarafından yayınlanan bir bilgilendirme raporundan aktardığına göre Mısır'ın koronavirüs aşısı uygulayan ilk Afrika ülkesi olduğu ve ilk Mısır patentli ventilatörün (suni solunum cihazı) Mısır Birleşik Tedarik, Tıbbi Malzeme ve Teknoloji Yönetimi Otoritesi (AUPP), Sağlık ve Nüfus Bakanlığı, Yükseköğretim Bakanlığı ve Arap Sanayileşme Örgütü ile iş birliği içinde yüzde 100 yerli imkanlarla tasarlanıp tamamlandığı açıklanarak, ilaç sektörünün koronavirüs krizine yönelik prosedürleri gözden geçirildi. İlacın Kovid-19 tedavi protokolü kapsamında geliştirilmesi, hastalığa yakalanmanın ve ölümlerin yüzde 70 oranında azalmasına katkıda bulundu.

Raporda ayrıca, Mısır’ın Remdesivir ve Favipiravir antiviral ilaçlarını yerel olarak ürettikten sonra, koronavirüs tedavi protokollerine kendi kendine yeterli hale gelen Ortadoğu’da ilk ülke olduğu belirtildi.

Buna ek olarak raporda, Mısır’ın, Ortadoğu’da yüzde 100 yerli koronavirüs aşısı (Covi Vax aşısı) üretebilen ilk ülke olduğu belirtildi.

Ülke genelinde Sinovac - Vacsera aşısı için acil kullanım onayı verildi. Üretim, koronavirüsü için yerli olarak üretilen ilk aşı olmaya başlarken, hükümet aşıyı almak için ülke çapında bin 100 merkez tahsis etti.

Bu bağlamda resmi verilere göre, Mısır Sağlık Bakanlığı dün akşam yaptığı açıklamada, laboratuvar analizleri pozitif çıkan 874 yeni Kovid-19 vakası tespit edildiğini ve 42 kişinin yaşamını yitirdiğini ve salgını atlatarak 855 kişinin hastaneden taburcu edildiğini bildirdi.

Bakanlık verilerine göre Mısır’da Cumartesi akşam itibariyle kayıt altına alınan toplam 317 bin 585 vaka olduğu belirtildi. Bunlardan 268 bin 210’unun iyileştiği, 17 bin 926’sının ise yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya