Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da ordu yanlısı protestocular Başbakan’ın devrilmesini talep ediyor

Sudan’da ordu yanlısı protestocular Başbakan’ın devrilmesini talep ediyor

Pazartesi, 18 Ekim, 2021 - 16:45
Hartum’da ordu yanlısı oturma eylemi (AFP)

Sudan’da başkent Hartum’da gösteri düzenleyen asker yanlısı protestocular, Başbakan Abdullah Hamduk’un devrilmesini talep etti.

Ordunun tüm yönetimi ele geçirmesini destekleyen protestocular, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önündeki oturma eyleminin üçüncü gününde, sivil hükümetin feshedilmesi ve başkanının devrilmesini isteyen sloganlar attı.

Protestoculardan biri olan Tahir Fadl el-Mavla, “Buraya başarısız olduğu için sivil hükümeti devirmek ve ordunun geçiş dönemini devralması için geldik” dedi.

Göstericilere karşı çıkanlar, hareketin ordu mensupları ve güvenlik güçleri liderliğinin emriyle örgütlendiğini ve göstericiler arasında eski rejimin destekçilerinin olduğunu iddia ediyor.

Eski Cumhurbaşkanı Ömer Beşir’in 30 yıllık iktidarının 2019’da sona ermesine neden olan halk devrimine öncülük eden sivil hükümetin destekçileri, söz konusu oturma eylemlerinin, birçok darbeye tanık olan ülkede darbe hazırlığı olduğunu savunuyor.

Siviller ve askerlerden oluşan geçiş otoritesinin 2023’te yapılacak genel seçimlere kadar ülkeyi yönetmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya