Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: Hipersonik füze değil, uzay aracı test ettik

Çin: Hipersonik füze değil, uzay aracı test ettik

Pazartesi, 18 Ekim, 2021 - 17:15
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian (Reuters)

Çin Dışişleri Bakanlığı, Financial Times gazetesinin Pekin’in Temmuz ayında nükleer kapasiteli hipersonik füze denemesinde bulunduğu yönündeki haberini yalanlayarak, bunun uzay aracı testi olduğunu bildirdi.

İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde geçtiğimiz Cumartesi günü yer alan haberde, Çin’in yörüngeye hipersonik bir füze fırlatarak yeni bir uzay kabiliyetini test ettiği iddia edildi.

Habere göre, test hakkında bilgisi olan beş kaynak, Çin’in Ağustos ayında dünyanın etrafını bir kez turlayan bir hipersonik füzeyi test ettiğini belirtti.

Ancak Financial Times’a göre, füze testinde hedef başarıyla vurulamadı ve füze hedefini yaklaşık olarak 32 kilometre ıskaladı.

Haberde, Çin’in hipersonik silahlar alanında kaydettiği bu ilerlemenin ABD istihbaratını şaşırttığı da ifade edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, bugün Pekin’de düzenlediği basın toplantısında haber hakkında sorulan soruya, “Bu bir füze değil, bir uzay aracıydı” diyerek yanıt verdi.

Uzay aracının yeniden kullanılması için teknolojinin test edilmesi amacıyla bir rutin test yapıldığını dile getiren Sözcü, yeniden kullanım testinin, insanların uzaya güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için ucuz ve uygun bir yol sağlaması açısından önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD, rakip ülkenin ortaya çıkardığı potansiyel tehlikeleri değerlendirmek için Çin’in askeri modernizasyon programını yakından izliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya