Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, takas anlaşması konusunda ciddi olduğunu vurguladı

İsrail, takas anlaşması konusunda ciddi olduğunu vurguladı

Adam öldürmekten mahkum edilenler kişiler istisna tutulurken Hamas taleplerinde ısrarcı.
Perşembe, 21 Ekim, 2021 - 08:15
Gazze’de İsrail’in elindeki Filistinlilerin cesetlerinin teslim edilmesi talebiyle sembolik bir etkinlik düzenlendi. (AFP)

Hamas ile esir takası anlaşması düzenlemek konusunda ciddi olduğu belirtilen İsrail’in şu ana kadar oldukça yol kat ettiği kaydedildi. Tel Aviv’den kaynaklara göre hükümet, olumlu yönde ilerleyen sürece rağmen İsraillilerin öldürüldüğü operasyonlardan sorumlu mahkumları serbest bırakmaya karşı çıkıyor.

İsrail’in Kanal 12 televizyonuna göre söz konusu kaynaklar, Tel Aviv’in anlaşmanın tamamlanması konusunda oldukça ciddi olduğunu, Mısır’ın da sonuca varılması için ciddiyetle çalıştığını bildirdi.

Bu haber, Hamas’ın yakında bir esir değişimi anlaşması yapılabileceğini duyurmasından iki gün sonra geldi. Hamas, işgalcilerin anlaşma yapılması ve direnişin taleplerine boyun eğmeye zorlanmasının ardından Filistinlilerin yeni bir esir takası anlaşmasına yakın olduğunu duyurdu.

Uzlaşının Mısır aracılığında yapılması için müzakerelerin yürütüldüğünü belirten Hamas geçen hafta Kahire’de takas anlaşmasının tamamlanması konusundaki tutumunu dile getirdiği üst düzey görüşmeler yapmıştı.

Hamas, Mısır’a kapsamlı veya iki aşamalı bir takas anlaşmasına hazır olduğunu bildirdi. Anlaşmanın iki aşamalı gerçekleşmesi bekleniyor. İlk aşamada iki İsrailli sivil esir, Abraham Mengistu ve Hisham es-Sayed’in serbest bırakılmasının yanı sıra İsrailli tutsak askerler Shaul Aron ve Hadar Goldin hakkında bilgi sğlanması planlanıyor. Buna karşılık Filistinli esirlerin (uaşlılar, çocuklar, kadınlar ve hastalar) serbest bırakılması hedefleniyor. İkinci aşama da 800 esir karşılığında söz konusu İsrailli askerlerin serbest bırakılması için müzakereler yürütülmesini içeriyor.

Konuya dair bilgi sahibi bir kaynak daha önce Hamas’ın anlaşmanın ilk aşamanın tamamlanmasının ardından söz konusu iki İsrail askeriyle ilgili belgelerin içeriklerini vermeyi teklif ettiğini ancak İsrail’in bu öneriye yanıt vermediğini aktardı.

Hamas’ın elinde 4 İsrail askeri bulunuyor. 2014 yazında çıkan savaşta Hamas tarafından esir alınan askerler, Shaul Aron ve Hadar Goldin’in (İsrail hayatta olmadıklarını savunduğu) yanı sıra Gazze savaşından sonra iki ayrı zamanda kendi iradeleriyle Gazze’ye giren İsrail vatandaşları, Etiyopya asıllı Abraham Mengistu ve Arap kökenli Hisham es-Sayed’den oluşuyor. Diğer yandan İsrail hapishanelerinde yaklaşık 4 bin 500 Filistinli esir bulunuyor.

Hamas’tan kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalarda anlaşmanın yapılması konusunda, iki tarafta bir fikir birliği olmadığını aktardılar. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Direnişin anlaşmanın tamamlanmasına yönelik vizyonu, İsrail’in bahsettiği ciddiyetle farklılık gösteriyor. Direniş açısından istenen bedel bellidir. İsrail bu bedeli öderse anlaşma yapılır, ödemezse yapılmaz. İsrail takas anlaşmaları konusunda daima siyasi bedeller ödetiyor. Buna karşı olunduğunu herkese bildirdik. Esirlerin teslim edilmesinin bedeli Filistinli tutsakları teslim almaktır. Bu olmazsa anlaşma gerçekleşmez. Hamas’ın istediği esirler teslim edilemeden herhangi bir anlaşmanın yapılabileceğini düşünüyorlarsa hayal görüyorlar demektir.”

Söz konusu takas anlaşmasına varılmasının önündeki engelin, İsrail’in Hamas’ın öncelikli, ‘VIP’ olarak bilinen listedekileri serbest bırakmayı reddetmesi olduğuna inanılıyor. İsrail kaynakları, Başbakan Naftali Bennett’ın öncelikli esirlerin serbest bırakılmasını kapsayan bir adım atması durumunda, koalisyonunun bütünlüğünün bozulmasından korktuğunu aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya