Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, Trump destekçilerini beyaz üstünlüğünü savunmakla suçladı

Biden, Trump destekçilerini beyaz üstünlüğünü savunmakla suçladı

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 10:30
ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhuriyetçi Parti’deki eski Başkan Donald Trump’ın destekçilerini beyaz üstünlüğünü savunma ve seçmen haklarını kısıtlama konusunda onun ayak izlerini takip etmekle suçladı.

Biden, 4 Nisan 1968’de suikasta uğrayan ünlü Amerikalı aktivist ve insan hakları savunucusu Martin Luther King Jr.’ı anma töreninde konuşma yaptı.

Başkan, ülkede valilerden seçimleri denetlemekle görevli yetkililere kadar Cumhuriyetçi temsilcilerin, gelecek yıl yapılacak ara dönem yasama seçimi ve 2024 başkanlık seçimleri öncesinde seçmen haklarına yönelik ‘amansız bir saldırı’ başlattığını söyledi.

King’in 1968’de suikasta uğramadan önce savaştığı beyaz üstünlüğünün hiçbir zaman tam olarak ortadan kalkmadığını söyleyen Biden, Trump’a atıfta bulunarak, “Önyargıya hitap eden bir başkanımız vardı. Nefrete güvenli bir liman sağlayamayız” dedi.

Başkan Biden, “Yaklaşık 9 ay önce Kongre binasına düzenlenen şiddetli ve ölümcül ayaklanma, beyaz üstünlüğüne odaklanmıştı. Selefim, eski başkanı çok derin bir kara deliğe kadar takip ediyorlar” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya