Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye’nin de aralarında olduğu 43 ülkeden Çin’e ‘Uygurların haklarına saygı duyma’ çağrısı

Türkiye’nin de aralarında olduğu 43 ülkeden Çin’e ‘Uygurların haklarına saygı duyma’ çağrısı

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 11:15
Uygur kadınları Sincan’daki bir eğitim merkezinden ayrılıyor (Reuters-Arşiv)

Türkiye’nin de aralarında olduğu 43 ülke, Birleşmiş Milletler’de (BM) Çin’in Sincan’daki Uygurlara yönelik ihlalleri hakkında endişelerini dile getirerek, Çin’i Uygurların haklarına tam saygı gösterilmesini sağlamaya çağırdı.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Riviere tarafından okunan açıklamada, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ve onun ofisi de dahil olmak üzere Çin’i bağımsız gözlemcilerin Sincan’a acil, amacına uygun ve engelsiz erişimine izin vermeye çağırıyoruz” denildi.

Bölgede bir milyondan fazla insanın keyfi olarak gözaltına alındığı siyasi eğitim kampları olduğuna ilişkin haberlere dikkat çekilen açıklamada, “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki durumdan özellikle endişe duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele, zorla kısırlaştırma, cinsel şiddet ve çocukları zorla ayırma eylemlerinin Uygurları ve diğer azınlık üyelerini hedef aldığı da vurgulandı.

Ancak Çin’in BM Büyükelçisi Zhang Jun, ortak açıklamanın ‘asılsız suçlamalar’ içerdiğini söyleyerek, söz konusu suçlamaları, ‘yalan ve Çin’e zarar vermeyi amaçlayan bir komplo’ olarak nitelendirerek kınadı.

Çin Büyükelçisi, “Sincan kalkınıyor ve insanlar her gün kendilerini özgürleştiriyor ve kaydedilen ilerlemeden gurur duyuyor” dedi.

Küba da, iç işlerine müdahale edilmemesi gerektiğini ifade ederek Çin’e destek verdi.

Diplomatlara göre Çin, BM üyelerini bunun gibi ortak metinleri imzalamaktan vazgeçirmek için her yıl baskısını artırıyor ve bu bağlamda ülkeleri barış misyonunu yenilememekle tehdit ediyor veya Çin’de yeni bir büyükelçilik açmalarını engelliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya