Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’den ABD’ye ‘Tayvan konusunda temkinli davranma’ çağrısı

Çin’den ABD’ye ‘Tayvan konusunda temkinli davranma’ çağrısı

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 12:15
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘Çin’in Tayvan’a girmesi durumunda Tayvan’ı savunacaklarına’ ilişkin açıklamasına Çin’den yanıt geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyerek, ABD’yi Tayvan meselesinde temkinli davranması gerektiği konusunda uyardı.

ABD Başkanı Joe Biden, dün CNN’in düzenlediği forumda, Çin’in Tayvan’a girmesi durumunda ABD’nin Tayvan’ı savunup savunmayacağının sorulması üzerine, “Tabii ki de savunacağız, bu konuda verilmiş sözümüz var” cevabını verdi.

İki nükleer güç ve dünyadaki en büyük ekonomik güç olan ABD ve Çin, aralarında bir dizi tartışmalı konu üzerinde bir soğuk savaş veriyor olsalar da, Tayvan konusundaki anlaşmazlıkları aralarında silahlı bir çatışma patlak verdirecek tek mesele olarak görülüyor.
Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor ve er ya da geç adayı geri alacağını ve gerekirse güç kullanarak bunu yapacağını vurguluyor.

Ancak Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, geçtiğimiz günlerde, “Çin ve Tayvan arasında birleşme gerçekleşmeli. Barışçıl bir şekilde birleşme, Tayvan ve Çin ulusunun çıkarına” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya