Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Din görevlilerinden oluşan bir kafile ‘ılımlılığı’ yaymak için Mısır’dan Sudan’a gidiyor

Din görevlilerinden oluşan bir kafile ‘ılımlılığı’ yaymak için Mısır’dan Sudan’a gidiyor

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 10:45

Mısır, her iki ülkeden imam ve vaizlerin katılımıyla ılımlılığı yaymak için Sudan’a dini kafile ziyaretleri başlattı. Mısır Vakıflar Bakanlığı, Mısırlı  ve Sudanlı imam ve vaizlerden oluşan büyük bir kafilenin,  Sudan’ın bazı bölgelerinde birlikte yaşamanın temelleri ve dini hoşgörünün yayılmasına katkı sağlamak için birkaç gün içerisinde Sudan’a doğru hareket edeceğini aktardı.  Açıklamada, geçtiğimiz Şubat ayında Hartum’a, Mısır ve Sudan’dan bir imam kafilesi ziyaret düzenlendi. Bazı Sudanlı imamlar Kahire’de, ‘dini söylemi yenilemek ve aşırılıkçı fikirlerle yüzleşmek’ başlıklı eğitim programlarına ve atölye çalışmalarına katıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, kafilenin ılımlı düşünce ve ortak fikirlerin yaygınlaştırılması amacıyla Sudan Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanlığı ile yakın işbirliği çerçevesinde geldiği belirtildi. Mısır Vakıflar Bakanı Muhammed Muhtar Cuma, Sudan Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanlığı ile yapılan işbirliğinin benzersiz ve seçkin bir işbirliği modeli olduğunu ifade ederek, verimli işbirliği içinde hızla ilerlediğini söyledi. İmam ve vaizler ile kafilelere yönelik ortak eğitim kurslarıyla verimli bir işbirliği örneği verdiklerini aktardı. İkinci kafilenin Kasım ayı başında Sudan’da olmasının planladığını kaydeden Cuma,  dini hoşgörü kültürünü yaymak ve radikalizmle yüzleşmek için entelektüel yaklaşımlar tam uyumlu bir şekilde çalışmaya işaret etti. Sudan Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Nasruddin Mufreh, bakanlığın aydın ılımlı düşünceyi yaymak, şiddeti ve radikalizm, reddetmek için canla başla çalıştığını belirterek, bunun için eğitim, öğretim ve ortak kafilelerle Mısır ile büyük işbirliği yaptığını bildirdi. Mufreh ayrıca, terörün ve radikalizm ortadan kaldırılmasının en önemli faktörleri arasında farkındalık, kültür, rasyonel dini söylem ve sosyal özenin yer aldığına dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya