Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kanada Yüksek Mahkemesi: Sokaklarda kar nedeniyle yaralanan vatandaşlar belediyelere dava açabilir

Kanada Yüksek Mahkemesi: Sokaklarda kar nedeniyle yaralanan vatandaşlar belediyelere dava açabilir

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 15:30

Kanada Yüksek Mahkemesi, 2015 yılında kar yığınının üzerinde yürürken bacağını yaralayan Taryn Joy Marchi isimli bir kadının Nelson şehri belediyesine dava açmasının ardından, belediye kar temizleme faaliyetlerinin ihmal ve sorumluluk suçlamalarından muaf olmadığına karar verdi.

Mahkeme, insanların yaralanmalara neden olan kar temizleme faaliyetleri nedeniyle belediyelere dava açabileceğini bildirdi.

Taryn Joy Marchi, belediyeden tazminat olarak bir milyon Kanada doları (810 bin dolar) ödemesini istemişti.

Ülke çapında belediyeleri etkileyebilecek davaya, Toronto ve Abbotsford şehirleri müdahil oldu.

İlk davada yargıç, kar temizlemenin temel bir politika kararı olduğuna, Marchi’nin kar üzerine tırmanmaya çalışırken riski üstlendiğine ve durumun kendi talihsizliği olduğuna karar verdi.

Nelson Belediyesi de, yoğun kar yağışına maruz kalan şehirde yaşayan birinin Marchi gibi davranmasının makul olmadığını savundu.

Ancak Yüksek Mahkeme, kar temizleme kararının genel bir belediye politikası olarak değerlendirilebileceğini ancak belediyenin neyin kaldırılıp kaldırılmaması gerektiğine ilişkin seçiminin bir kamu politikası olmadığına karar verdi.

Kanada’daki şehirler, her yıl kar temizleme faaliyetleri için yüz milyonlarca dolar harcıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya