Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

FATF, Türkiye’yi izlemeye aldı

FATF, Türkiye’yi izlemeye aldı

OECD’ye bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’yi gri listeye aldı.
Cumartesi, 23 Ekim, 2021 - 10:45
Reuters

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) önceki gün Türkiye’nin kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede yeterli çabayı göstermediği gerekçesi ile gri listeye, yani izlemeye alındığını duyurdu.

Türkiye, bazı yetkililerin altın karşılığında petrol kaçakçılığına karışması suçlamasının yanı sıra Venezuela’da Nicolas Maduro ve İran ile ilgili başlıklarda da komisyondan uyarı aldı.

New York'taki ABD Temyiz Mahkemesi de Halkbank'ın yaptığı başvuruyu reddederek bankanın İran'a ABD yaptırımlarını delmesine yardımcı olduğu suçlamasıyla yargılanabileceğine hükmetti.

İkinci Temyiz Mahkemesi tarafından dün yapılan açıklamada, her ne kadar bankanın Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (Foreign Sovereign Immunities Act - FSIA) kapsamında koruma altında olsa bile yöneltilen suçlamaların ticari faaliyet alanında, istisna kapsamına girdiği belirtildi.

Savcıların iddiası Halkbank'ın petrol gelirlerini altına ve ardından nakit paraya çevirerek İran'ın çıkarına olacak şekilde kullandığı ve bunu sahte ticaret belgeleri oluşturarak yaptığı yönünde.

Savcılar bankanın İran'a yasaklı fonlardan gizli bir biçimde 20 milyar dolar transfer edilmesi için yardımcı olduğunu; bu paranın en az 1 milyar dolarının ABD'nin mali sisteminde aklandığını sorgulayan belgeler sundular. Kara para aklama suçlaması yönelttiler.

Halkbank avukatları ise söz konusu suçlamaları reddetti.

Bankanın avukatları, Türkiye’nin FII yasası uyarınca kovuşturmadan muaf olduğunu zira bu yasa uyarınca Türkiye’nin dokunulmazlığına sahip olduğunu vurguladılar.

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Richard Berman'ın, 1 Ekim’de bankanın dokunulmazlığına karşı uzun bir iddianameyle yargılamanın başlamasına izin veren bir karar yayınladı. Ancak bankanın avukatları karara itiraz ederek yargılamanın iptali yönünde başvuru yaptı. Mahkeme ise itirazı kabul etmedi.

Berman, ABD kamuoyunun Halkbank'ın İran'a yönelik ABD yaptırımlarını delmedeki rolü ve 20 milyar dolar olduğu iddia edilen paranın transferiyle ilgili ayrıntıları öğrenmekle ilgilendiğini söyledi.

Yargıç Berman’ın eski Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla ve İran ve Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın mahkumi yeti de dahil olmak üzere İran konusundaki davlarda ilgili sert kararlar verdiği biliniyor.

Halkbank davasına ilişkin tartışma Donald Trump dönemine, 2018 yılına uzanıyor. Trump yönetimi, Ankara’nın Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı operasyon sonrasında  bazı yaptırımlar uygulamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya