Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Enerji Bakanı: 2060'tan önce sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşabiliriz

Suudi Arabistan Enerji Bakanı: 2060'tan önce sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşabiliriz

Cumartesi, 23 Ekim, 2021 - 11:00
Suudi Enerji Bakanı, Riyad'daki Yeşil Suudi Girişimi Zirvesi'nde konuşuyor (Reuters)

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Krallığın 2060 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine bu tarihten önce ulaşılabileceğini ve bunun dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ülkesi üzerinde olumsuz bir mali veya ekonomik etkisi olmayacağını söyledi.

Riyad, Yeşil Suudi Girişimi Zirvesi'ne ev sahipliği yaparken, zirvede konuşma yapan Suudi Arabistan Enerji Bakanı, karbon emisyonunu azaltmak için gereken adımların çoğunun 2040 yılına kadar olgunluğa ulaşacağını ve Krallığın uygun önlemleri almak için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Prens Abdulaziz bin Selman, dünyanın tüm enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

Suudi Enerji Bakanı, Krallığın Pazar günü bölgedeki diğer petrol ve gaz üreticileriyle yenilenebilir enerji ve gaz anlaşmaları imzalayacağını belirtti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, bugün, Riyad'da ‘Yeşil Suudi Girişimi Zirvesi’ni başlattı. Veliaht Prens, Krallığın 2060'tan önce sıfır karbon emisyonu hedefine sahip olduğunu ifade etti. Muhammed bin Selman ayrıca, Krallığın küresel enerji piyasalarının güvenliğini ve istikrarını artırmadaki öncü rolünü sürdürdüğünü ifade etti.

Mart 2021’de Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından açıklanan Yeşil Suudi Girişimi ve Yeşil Ortadoğu Girişimi, Krallığın iklim değişikliği ve çölleşme ile mücadelenin yanı sıra karbon emisyonlarını azaltarak Suudi Arabistan içinde 10 milyar, Ortadoğu’da ise 40 milyar ağaç dikerek çevreyi koruma konusundaki istekliliğini teyit ediyor.

Suudi Arabistan, Yeşil Suudi Girişim Forumu ve Ortadoğu Girişimi Zirveleri’ne katılmaları için birçok devlet başkanı ve hükümet yetkilisinin yanı sıra büyük şirketlerin CEO’su, uluslararası kuruluşların başkanları, akademisyen, çevre alanında uzman ve sivil toplum kuruluşlarına davet gönderdi.


Editörün Seçimi

Multimedya