Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya ve Çin’in savaş gemileri Pasifik Okyanusu’nda ilk ortak devriyelerini gerçekleştirdi

Rusya ve Çin’in savaş gemileri Pasifik Okyanusu’nda ilk ortak devriyelerini gerçekleştirdi

Cumartesi, 23 Ekim, 2021 - 15:30
Pasifik Okyanusu’nun batısında yürütülen ortak devriye esnasında Rusya ve Çin savaş gemileri (Reuters)

Rusya Savunma Bakanlığı bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Rusya ve Çin savaş gemilerinin 17 ve 23 Ekim tarihlerinde Pasifik Okyanusu’nun batısında ilk ortak devriyelerini gerçekleştirdiğini açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Rusya ve Çin Ekim ayının başlarında donanma işbirliği için Japonya Denizi’nde tatbikatlar gerçekleştirmişti. İki ülke Batılı ülkelerle ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde, aralarındaki askeri ve diplomatik ilişkileri son yıllarda güçlendirdi.

Japonya ise söz konusu tatbikatları yakından takip ediyor. Geçen hafta Japonya tarafından yapılan açıklamada, Çin ve Rusya’nın 10 gemilik bir filosunun, Japonya’yı kuzeydeki Hokkaido adasından ayıran Tsugaru Boğazı’dan geçtiği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gemi filosunun devriyeler kapsamında ilk kez Tsugaru Boğazı’ndan geçtiğini belirtti. Söz konusu boğaz uluslararası sular olarak kabul ediliyor.

Bakanlık yaptığı açıklamada “Bu devriyelerin görevleri, Rusya ve Çin bayraklarını göstermek, Asya ve Pasifik bölgesindeki barış ve istikrarı sürdürmek ve iki ülkenin deniz üzerinden yapılan ekonomik faaliyetlerini korumaktır” ifadelerine yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya