Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de mazot fiyatı bir yılda 3 katına çıktı

Suriye’de mazot fiyatı bir yılda 3 katına çıktı

Pazartesi, 25 Ekim, 2021 - 07:30
Şam'da bir benzin istasyonu (EPA)

Suriye hükümeti, bir kez daha endüstriyel ve ticari yakıt fiyatlarını üç katına çıkardı.

Şarku’l Avsat’ın Alman haber ajansı DPA’dan aktardığı habere göre Suriye İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Amr Salim yayınladığı kararda bir akaryakıt şirketi tarafından dağıtılan sınai ve ticari akaryakıtın özel sanayi tesisleri ile özel ticari ve hizmet faaliyetleri için cumartesiyi pazara bağlayan gece yarısından itibaren satış fiyatını litre başına, yaklaşık yarım dolara tekabül eden 1700 Suriye lirası olarak belirledi.

Geçen yıl 19 Ekim'de İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı, bir litre endüstriyel ve serbest ticari motorinin fiyatını 650 Suriye lirasına yükseltme kararı almıştı.

Suriye ekonomi kaynakları, motorinin bu şekilde fiyatının yükseltilmesi, ister imalat ister nakliye için olsun her türlü malın fiyatını yükseltecek ve bu da Suriyelilerin üzerindeki yükleri artıracak. İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgelerde fiyatları artırılsa dahi ciddi bir yakıt sıkıntısı yaşanıyor, bu nedenle bu tesisler başta güneş enerjisi olmak üzere alternatif enerjilere yöneldiğini, Suriye üzerinde uygulanan kuşatma nedeniyle petrol türevlerini güvence altına almanın zor olduğunu da ifade etti.

Ailelerin çoğu kartla dağıtılan 50 litreyi alamadığı bir dönemde Suriye rejiminin kontrolü altındaki bölgelerde, özellikle motorin ve benzin başta olmak üzere, akaryakıt konusunda ciddi bir kriz yaşanmaktadır.

Endüstriyel mazot fiyatını artırma kararı, Suriye Sanayi Odaları Federasyonu'nun piyasa fiyatının altında bir fiyata özel bir şirket aracılığıyla sanayicilere mazot tedarik etmek için Halep Sanayi Odası'nı ziyaret eden İç Ticaret Bakanı Amr Salim ile anlaşmaya vardığını açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra geldi. İnternet sitesinde de sanayicilere mazot tedarik edecek özel şirketin, uluslararası yaptırımlar listesinde yer alan ve SDG ile Suriye rejimi arasındaki petrol ticaretinde faaliyet gösteren Katerji Grubu'na ait BS Oil Services olduğu belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya