Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

John Kerry, Suudi Arabistan'ın iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını takdir etti

John Kerry, Suudi Arabistan'ın iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını takdir etti

Salı, 26 Ekim, 2021 - 09:15
ABD iklim elçisi John Kerry ‘Yeşil Ortadoğu Girişimi Zirvesi’ne katılımı esnasında (SPA)

ABD Başkanı Joe Biden'ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry, Suudi Arabistan'ın çabalarını ve iklim sorunlarına çözüm için yaptığı önemli katkıya övgüde bulundu. Temsilci, kritik bir gerçekleşmesi sebebiyle Yeşil Suudi Girişimi’nin farklı olduğunu vurguladı.

John Kerry, Yeşil Suudi Girişimi kapsamında katıldığı ‘Küresel Perspektif’ başlıklı oturumda, tüm ülkelerin çevresel sürdürülebilirlik ve karbon emisyonlarını azaltmak için çalışmaları gerektiğini söyledi. Kerry temiz bir dünya için iklim değişikliği konusunun çok önemli olduğunu ifade etti. ABD’nin İklim Özel Temsilcisi iklim değişikliği meselesinin siyasetle veya güçler arasındaki stratejik dengeyle değil, bilimle ilgili olduğuna dikkati çekerek karbon içermeyen, çeşitlendirilmiş yeşil yatırımlarla çalışmalara hız verilmesi gerektiğini ve bunun, herkesin ortak çabasıyla elde edilebileceğini vurguladı.

Temsilci, "Dünyada bunu başarmak için çok parası olan hiçbir hükümet yok" diyerek bunun ülkeler ve özel sektör arasındaki ortak eylem yoluyla elde edileceğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Amine Muhammed, Yeşil Suudi Girişimi Zirvesi'nde toplumların iklim değişikliği, çölleşme, su kıtlığı, küresel ısınma, gıda güvenliği ve dünyadaki yaşam konusunu karmaşıklaştıran diğer zararlardan yüzde 100 etkilendiğini ifade ederek çevresel sürdürülebilirlik ve temiz ve yenilenebilir enerji ile ilgili en önemli konuların zirvede tartışıldığını söyledi. Amine Muhammed, iklimi korumak ve iyileştirmek için yeşil bir ekonomiye geçilmesi gerektiğini vurguladı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı, bölgenin, kullanabilecek büyük varlıklara sahip olduğuna ve karbon emisyonlarını azaltmada ve kapsayıcı bir ekonomi yaratmada lider olacağına dikkati çekti. BM yetkilisi, iklim değişikliğinin insan ürünü olduğunu, çevreyi ve canlıları korumak için iyileştirilmesi gerektiğini ve karbona bağlı olmayan yatırımlarla yeşil ekonomiyi teşvik etmek gerektiğini ifade etti.

Amine Muhammed, tüm katılımcı ülkelerin konuyu benimseyip kabul etmesi gerektiğini belirterek bu ülkelerin, karbon emisyonlarını azaltmak için hedefler belirlemesi ve bu açığı kapatmak için her yıl bu hedefleri gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Muhammed, bankaların ve fonların çevresel sürdürülebilirlik alanındaki bu özel hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunmalarını ve Paris Anlaşması üzerinde çalışılmasını istedi.-


Editörün Seçimi

Multimedya