Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman: Ortadoğu ülkelerinde gurur duyduğumuz başarılarla dünyanın karşısına çıkacağız

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman: Ortadoğu ülkelerinde gurur duyduğumuz başarılarla dünyanın karşısına çıkacağız

Salı, 26 Ekim, 2021 - 10:00
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Yeşil Ortadoğu Girişimi Zirvesi’nde konuşuyor (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Ortadoğu ülkelerinin gurur duyulacak başarılarla dünyanın karşısına çıkacağını ifade etti.

Veliaht Prens, dün başkent Riyad’da ülke liderleri ve dünyadaki karar vericilerin önderliğinde geniş bir uluslararası katılımla düzenlenen Yeşil Ortadoğu Girişimi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Ortadoğu’da ülkelerimiz için çok büyük zorluklar ve aynı zamanda fırsatlar olduğunun tamamen farkındayız. Bu nedenle bugün tüm ülkelerimiz için net hedefler içeren bir zirve düzenliyoruz ve ciddi bir şekilde çalışacağız. Bu zirveler, ulaşılan hedefleri ve gelecekte nelere ulaşılacağını takip etmek için art arda gerçekleştirilecek. Allah’ın izniyle Ortadoğu ülkelerinde gurur duyduğumuz başarılarla dünyanın karşısına çıkacağız” dedi.

Muhammed bin Selman, zirvenin açılış konuşmasında, bölgede döngüsel karbon ekonomisi teknolojilerine yönelik çözümlere yatırım yapmak için bir işbirliği platformunun kurulduğunu ve dünyadaki 750 milyondan fazla insana gıda sağlamak için temiz yakıt çözümleri sağlamaya katkıda bulunacak küresel bir girişimi duyurdu.Bu iki girişime yapılan toplam yatırımın yaklaşık 39 milyar riyal olduğunu ve Riyad’ın bunların yaklaşık yüzde 15’inin finansmanına katkıda bulunacağını bildiren Veliaht Prens, “Bu iki girişime yapılan toplam yatırım yaklaşık 39 milyar riyaldir. Suudi Arabistan, bunun yaklaşık yüzde 15’inin finansmanına katkıda bulunacak. Bu girişimleri finanse etmenin ve uygulamanın yollarını tartışmak için ülkelerle ve bölgesel ve uluslararası kalkınma fonlarıyla birlikte çalışacak. Koordinasyon seviyesini yükseltmek amacıyla zirvenin gündemini desteklemek için kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Yeşil Girişim Vakfı’nın kurulduğunu duyuruyoruz” dedi.

Muhammed bin Selman açılış konuşmasına şu ifadelerle devam etti;

“Bölgesel çabaları koordine ederek ve deneyim ve teknolojileri paylaşarak girişimlerimizde başarıları hızlandırabiliriz. Suudi Arabistan bunu sağlamak için döngüsel karbon ekonomisi kavramlarını uygulamak için bir işbirliği platformu kuracağını, iklim değişikliği için bölgesel bir merkez kuracağını, karbon çıkarma, kullanma ve depolama için bir tesis kuracağını, erken fırtına uyarı sistemi için bölgesel bir merkez geliştireceğini, sürdürülebilir balıkçılık gelişimi için bölgesel bir merkez kurulacağını ve bölgesel bir bulut tohumlama programı oluşturulacağını duyurdu. Bu merkez ve programlar, çevreyi korumak, emisyonları azaltmak ve bölgesel koordinasyon düzeyini yükseltmek için gerekli altyapının oluşturulmasında büyük rol oynayacaktır.”

Zirve, Suudi Arabistan’ın doğanın, insanların ve hayvanların korunmasında küresel bir fark yaratmak ve iklim değişikliğinin zorluklarıyla yüzleşmek için yaptığı bir girişimle, yaşamı korumak ve kalitesini yükseltmek için bölgesel bir harita çizme amacıyla düzenlendi.


Editörün Seçimi

Multimedya