Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Başbakanı Mikati’den Irak’a kısa ziyaret

Lübnan Başbakanı Mikati’den Irak’a kısa ziyaret

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Irak’ta ekonomik ve ticari işbirliğini görüştü.
Salı, 26 Ekim, 2021 - 08:15
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi dün Lübnanlı mevkidaşını karşılarken (AFP)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi dün (Pazartesi) öğle saatlerinde Bağdat’a resmi ziyarette bulunan Lübnan Başbakanı Necib Mikati ve beraberindeki heyeti karşıladı. Mikati’nin Bağdat ziyaretini birkaç saat içinde tamamladı.

Irak Başbakanı Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Görüşmede Irak ve Lübnan arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, bölgesel ve uluslararası meseleler ile ilgi alanına giren ortak meselelerde ikili pozisyonların koordinasyonu ele alındı” denildi.

Açıklamaya göre, misafir heyeti karşılayan Kazımi, Irak-Lübnan ilişkilerinin iki kardeş halka hizmet edecek şekilde derinleştirilmesinin önemini vurguladı. Kazımi ayrıca Irak’ın güvenlik alanında, terörle mücadelede ve terör kaynaklarını kurutmada koordinasyonu güçlendirmenin yanı sıra ekonomik işbirliği ve ticari bağları güçlendirmeyi dört gözle beklediğine işaret etti.

Irak ve Lübnan Temmuz’da enerji alışverişi anlaşması imzaladı. Irak Başbakanlığı’ndan o dönem yapılan açıklamaya göre, söz konusu anlaşma Irak’ın, ülke tarihinin en ağır ekonomi ve yakıt krizi yaşayan Lübnan’a mal ve hizmet karşılığında ağır akaryakıt sağlamasını öngörüyor. Irak Bakanlar Kurulu, bu anlaşmadan bir ay önce düzenlediği toplantıda, Lübnan’a yönelik ham petrol desteğinin 500 bin tondan bir milyon tona çıkarılması ve bu kararın en hızlı şekilde uygulanması teklifini oy birliğiyle kabul etmişti.

Irak Başbakanlığının açıklamasına göre, Lübnan Başbakanı Mikati, Irak’ın Lübnan halkını destekleme tavrına ve aynı şekilde Irak’ın bölgede gerilimi düşürme, diyalog dilini ve yapıcı temasları hakim kılma politikasını güçlendirmede attığı başarılı adımlara övgüde bulundu.

Lübnanlı kaynakların aktardığına göre, Mikati, Lübnan’a her ay gönderdiği petrol türevleri başta olmak üzere şu ana kadar sunduğu yardımlar için Irak’a teşekkür ederek, Başbakan Kazımi’den “Lübnan’daki elektrik ihtiyacının iyileştirilmesine yardımcı olması için petrol türevi yardımlarının miktarının artırılmasını” talep etti. Irak ve Lübnan’ın, iki ülke arasında ortak bir yüksek komitenin kurulmasında mutabık kaldığını bildiren kaynaklar, bu komiteye iki ülke arasındaki işbirliği noktalarının tespit etme, yolcu ve ticari mal taşımacılığının kolaylaştırma ve vizeleri kaldırma imkanını görüşme görevleri verileceğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya