Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Almanya'yı askeri yeteneklerini test etmemesi konusunda uyardı

Rusya, Almanya'yı askeri yeteneklerini test etmemesi konusunda uyardı

Salı, 26 Ekim, 2021 - 10:00
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova (Reuters)

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in Rus ordusunun yeteneklerini test etmesini engelleyebilecek makul liderlerin bulunacağına dair umudunu dile getirdi.

RT Arabic'in internet sitesinden yer alan habere göre Zaharova açıklamasında, “NATO toplantısının arifesinde, Karrenbauer, Moskova ile gerilimi düşürme konusunda ciddi bir diyaloga ilgi duymadığını söyledi ve NATO'nun silahlı kuvvetlerini Rusya’ya karşı kullanmaya hazır olduğunu göstermesi gerektiğini vurgulayarak, silahlı kuvvetlerimizin yeteneklerini test etme arzusunu ifade etti” şeklinde konuştu.

Açıklamasında, NATO Konseyi toplantısının 70 yıl sonra hala Rusya'yı kontrol altına almayı hedeflediğini söyleyen Zaharova, “İttifak büyük operasyonlar çağını sona erdirmede başarısız olduktan sonra, Soğuk Savaş sırasında olduğu gibi, doğu kanadında da  Baltık ve Karadeniz semalarındaki uçuşlarını yoğunlaştırmak için savunma planlarıyla (doğudaki düşmanla) yüzleşme yeteneklerini artırmaya geri döndü” dedi. Sözcü, Orta ve Kısa Menzilli Füzelerin Ortadan Kaldırılmasına yönelik anlaşmanın çöküşüne ilişkin suçlamaların Rusya'ya karşı tekrarlandığını ve buna karşılık koalisyonun hava savunma sistemlerini güçlendirmeye ve F-35 savaş uçaklarını konuşlandırmaya devam edeceğini bildirdi.

Zaharova ayrıca, “NATO üyeleri, daha önce bize füze savunma sisteminin yalnızca İran'dan gelen tehditleri püskürtmeyi amaçladığını söylediklerini artık hatırlamıyor” dedi.

Geçtiğimiz Perşembe günü Alman Savunma Bakanı bir radyo programında, NATO'nun Rusya'ya karşı gerektiğinde silah kullanmaya hazır olduğunu göstermesi gerektiğini söyleyerek, “Hiç kimse Baltık ülkeleri ve Karadeniz'deki ittifak ortaklarına saldırı olasılığını aklından geçirmemelidir” ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı,  Alman savunma ataşesini çağırdı ve Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in Rusya’nın nükleer caydırıcılığına ilişkin açıklamaları üzerine bir not verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Rusya’daki Almanya büyükelçiliğindeki savunma ataşesinin, Rusya Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Müdürlüğü’ne davet edildiği kaydedildi.

Açıklamada, Alman yetkilinin, Savunma Bakanı’nın son açıklamalarının Avrupa’da gerilimi körüklediği ve normalleşmeye katkıda bulunmadığı konusunda kendilerine bilgi verdiği aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya