Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Sudan’a itidal çağrısını yineledi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Sudan’a itidal çağrısını yineledi

Salı, 26 Ekim, 2021 - 17:00
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün toplandı. 

Bakanlar Kurulu, Sudan’daki gelişmelerin endişeyle takip edildiğini vurgulayarak, itidalli davranma ve gerilimi tırmandırmama çağrısını yineledi.

Ayrıca Sudan’daki tüm siyasi bileşenler arasındaki birliği korumak amacıyla, elde edilen tüm siyasi ve ekonomik kazanımların korunması çağrısında bulundu.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Libya’da İstikrarı Destekleme Konferansı’na katılımı sırasında teyit ettiği gibi, Libya’nın birliği ve topraklarının güvenliğini korumaya yönelik uluslararası çabalara verdiği destek bir kez daha ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), terörist Husi milislerin Suudi Arabistan topraklarına ve sivil tesislerine yönelik saldırılarını kınadığı açıklamayı memnuniyetle karşıladı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Filistin davasını desteklemesi ve Filistin halkının meşru haklarını güvence altına alan adil bir çözüm bulma konusundaki kararlı ve sağlam tutumu yinelenirken, işgalci İsrail makamlarını uluslararası karar ve yasalara uymaya ve işgal altındaki Arap topraklarından tamamen çekilmeye zorlama gereği vurgulandı.

Bakanlar Kurulu, Yeşil Suudi Arabistan Girişimi Forumu ve Yeşil Ortadoğu Girişimi Zirvesi’nin başarısını kutladı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın, İtalya’nın G20 başkanlığı çalışmalarını bu yıl ortak eylem yoluyla başarılı kılmak için gösterdiği çabaları takdir ettiği de ifade edildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya