Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Moderna aşısının ek dozlarını teslim aldı

Mısır, Moderna aşısının ek dozlarını teslim aldı

Cumartesi, 6 Kasım, 2021 - 13:30
Moderna aşısının ek dozlarının sevkiyatı gerçekleştirildi. (Mısır hükümeti resmi Facebook sayfası)

Mısır hükümeti cuma günü yaptığı açıklamada, devletin salgına karşı mücadelenin kazanımlarını korumak için koronavirüs aşılarının tedarikini çeşitlendirme ve genişletme planı kapsamında adımlarına hız verdiğini ve yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen Moderna aşısının ek dozlarını teslim aldığını duyurdu.

Mısır Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerine uygun olarak yürütülen gözetim ve incelemelerde, laboratuvar analizleri pozitif çıkan 911 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. 57 kişi ise yaşamını yitirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Mısır’da dün akşam itibariyle kayıt altına alınan toplam vaka ayısı 334 bin 751’e yükseldi.  Bunlardan 281 bin 325’inin iyileştiği, 18 bin 889’unun ise yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.

Mısır Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Halid Abdülgaffar yaptığı açıklamada Küresel Aşı İttifakı (GAVI) ile iş birliği içerisinde, Küresel Erişim Programı (COVAX) aracılığıyla ABD merkezli Moderna şirketi tarafından üretilen 3 milyon 545 bin 40 doz koronavirüs aşısının teslim alındığını duyurdu.

Bakan açıklamada, Moderna aşısının 21 gün arayla iki doz yapılmasının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Mısır İlaç Kurumu (EDA) tarafından onaylandığını belirtti. Aşıların ülke geneline yayılmış aşı merkezlerine sevk edilmeden önce Mısır İlaç Kurumu (EDA) laboratuvarlarında analiz edileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun dün yaptığı açıklamaya göre Mısır, Sinovac, Sinopharm, AstraZeneca, Sputnik, Johnson & Johnson, Pfizer ve Moderna ’da dahil olmak üzere onaylanan koronavirüs aşılarını kısa sürede temin etti.

Bakanlık ayrıca vatandaşlara en kısa sürede koronavirüs aşısı olmaları çağrısını yineledi. Hükümet, pandeminin gidişatını ele almak için uluslararası kuruluşlar ile kalıcı iş birliği yoluyla vatandaşlarına ücretsiz aşı sağlamaya devam edileceğini vurguladı.

Mısır geçen hafta, Kanada tarafından Küresel Aşı İttifakı (GAVI) ile iş birliği içerisinde, Küresel Erişim Programı (COVAX) aracılığıyla ABD merkezli Moderna şirketinden toplamda 784 bin 280 doz koronavirüs aşısının ilk sevkiyatını teslim almıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya