Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas, Batı Sahra anlaşmazlığını sona erdirmeye kararlı

Fas, Batı Sahra anlaşmazlığını sona erdirmeye kararlı

Çarşamba, 10 Kasım, 2021 - 09:45
Cezayir sınırındaki Ucda bölgesinde Fas ve Cezayir bayrakları (AFP)

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Fas’ın Cezayir tarafından desteklenen Polisario Cephesi ile artan gerilim ışığında, Batı Sahra’daki meşru haklarını müzakere etmeden ‘yapay bir bölgesel çatışmaya’ çözüm arayışı içinde olduğunu söyledi.

Burita, Danışmanlar Meclisi’nde dün yaptığı konuşmada, Fas’ın Batı Sahra’nın statüsü konusunda müzakere etmeme konusundaki tutumunu yineleyerek, bu tutumun Yeşil Yürüyüş’ün 46. yıldönümü vesilesiyle yaptığı son konuşmada Kral 6. Muhammed tarafından açıkça ifade edildiğini söyledi.

Fas Kralı söz konusu konuşmasında, “Batı Sahra hiçbir zaman müzakere masasında olmayacaktır. Biz bu bölgesel çekişmeye barışçıl bir çözüm bulmak için müzakereleri sürdürüyoruz. Batı Sahra meselesi, Fas’ın ulusal birliğinin özüdür. Bu, tüm Faslıların meselesidir” diye konuşmuştu.

Burita bu görüşü yineleyerek, Fas’ın yapıcı olarak, komşu bir ülkenin Fas’ın toprak bütünlüğüne yönelik meşru haklarına muhalefetinden kaynaklanan yapay bir bölgesel çatışmaya çözüm arayışı içinde olduğunu açıklayarak, Cezayir’e atıfta bulundu.

Fas, tartışmalı bölgeye kendi egemenliği altında özerklik verilmesini önerirken, Cezayir’in desteklediği Polisario Cephesi bağımsızlığını talep ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ekim ayı sonunda bu ihtilafa ilişkin kararında, Batı Sahra halkının kaderini belirlemek amacıyla Fas, Polisario Cephesi, Cezayir ve Moritanya’yı ‘ön koşulsuz ve iyi niyetle’ müzakerelere devam etme çağrısında bulundu.

2019’dan beri askıya alınan bu müzakerelerin, BM Batı Sahra Özel Temsilcisi Staffan de Mistura himayesinde devam etmesi bekleniyor.

Ancak Cezayir daha önce müzakere masasına dönmeyi reddettiğini açıklarken, Polisario Cephesi BMGK’nın kararını kınadı.

Öte yandan, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile yaptığı telefon görüşmesinde, Fas’ın bu ihtilafla ilgili olarak BM çerçevesinde yürüttüğü ciddi ve inandırıcı çabaları memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

İki bakan, Avrupa Konseyi’nin, Fas ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki tarım ve balıkçılık anlaşmalarına ilişkin girişimlerinin önemine de değindi.


Editörün Seçimi

Multimedya