Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da yolsuzluklara karışanlar tutuklandı

Suudi Arabistan’da yolsuzluklara karışanlar tutuklandı

Çarşamba, 17 Kasım, 2021 - 11:30
Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (NAZAHA) dün, son dönemde açılan ceza davaları kapsamında haklarında yasal işlemleri tamamlanan sanıkların tutuklandığını duyurdu.

Ön plana çıkan davalar arasında Dünya İslam Birliği’nin (Rabıta) üç çalışanının Rabıta ile sözleşmesi olan bir ticari kuruluşun genel müdüründen, ticari kuruluş tarafından yürütülen ve Rabıta’ya bağlı 27 milyon riyallik bir anlaşma karşılığında 5 milyon 767 bin 500 riyal elde etmesi yer alıyor. Suçlamalar arasında bahsi geçen bu çalışanların kaynaklarını gizleyerek söz konusu fonları almak için akrabalarına ait ticari banka hesaplarını kullanmaları da var.

Açıklamada, büyük bir müteahhitlik şirketinin proje yönetim müdürünün, Mescid-i Haram projesi kapsamında sözleşmelerden 1 milyon 900 bin riyal elde ettiği kaydedildi. Aynı şirkette görev yapan muhasebecilerden birinin de 50 milyon dolarlık işten zimmetine 25 milyon riyal geçirdiği aktarıldı. Üç banka görevlisi de bahsi geçen söz konusu hesaplara her 100 bin riyalden 400 riyal karşılığında nakit para için ticari işletme kurmaktan suçlu bulundu. Diğer dört çalışan ise bu meblağların belirli bir yüzdesi karşılığında ticari kuruluş kurmak ve nakit para yatırmak üzere banka hesabı açmak suçlamasıyla tutuklandı. Banka hesaplarına yatırılan ve Suudi Arabistan Krallığı dışına transfer edilen 150 milyon riyal bulunduğu bildirildi.

NAZAHA, toplam alanı 40 bin metrekareden fazla olan dört yerin düzensiz şekilde boşaltılması karşılığında bir noterin 2 milyon 600 bin riyal karşılığında bir iş adamından ödeme aldığını açıkladı. Ayrıca bir üniversite çalışanı vatandaş ve daha önce dört üniversitede çalışmış bir asistanın, ticari kuruluş kurmak ve üniversiteden 10 milyon riyal tutarında proje almak için hatalı iş bitirme belgesi imzalamaktan suçlu bulunduğu bildirdi. Sağlık durumunun belirli bir ücret karşılığında aşı olacak şekilde değiştirilen birçok reklamın sosyal medyada takip edildiği de yapılan açıklamalar arasında. Soruşturmalar sonucunda 20 vatandaş ve bölge sakinin sağlık durumlarını düzensiz bir şekilde değiştirmeye karıştığı kanıtlandı. Açıklamada, dolandırıcılık yaptığı tespit edilenlerin yetkili makamlara sevk edildiği vurgulandı.

NAZAHA yetkilileri, camilere izinsiz girdikleri ve elektrik hizmetinden yararlandıkları gerekçesiyle çok sayıda vatandaş hakkında işlem başlatırken yönetmeliklerin ve talimatların gerektirdiği şekilde failler hakkında gerekli işlemlerin yapılması adına yetkili mercilere sevk etmek için çalışıldığını bildirdi. Açıklamada ayrıca Fazileti Teşvik ve Ahlaksızlığı Önleme Komisyonu Genel Başkanlığı’nın bir çalışanının, bir işadamından yanlış imza karşılığında 126 bin 646 riyal aldığı gerekçesiyle tutuklandığı kaydedildi. Ayrıca Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Kurumu Ulusal Ölçüm Merkezi için çalışan iki kadın müteahhittin yetenek ve başarı testi sorularını bazı akrabalarına sızdırdığı ortaya çıktı.

Bir diğer dava da belediyede saha gözlemcisi olarak çalışan bir görevlinin 264 bin 50 riyal karşılığında ticari kuruluşlarla iş birliği yaptığı aktarıldı. Altı vatandaşın söz konusu meblağı ödemekten suçlu bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu bir vakıfla sözleşme yapan bir şirket çalışanının sözleşmedeki 80 bin riyalden 50 bin riyali aldığı sırada suçüstü yakalandığını duyurdu. Ayrıca belediyenin ruhsat dairesi başkanlığında bir çalışanın bir otele usulsüz bir şekilde belediye ruhsatı vermesi karşılığında 25 bin riyal aldığı kaydedildi. Açıklamada bir belediye çalışanının, sahibinden tazminat alabilmek için bir arsanın uzunluklarını düzensiz bir şekilde sabitleme prosedürlerini tamamlaması karşılığında 17 bin 500 bin riyal aldığı bildirildi. Ayrıca arsa projelerinden bir çalışanın, belediyelerden birindeki konut ihalesini kaldırması karşılığında 10 bin riyal aldığı tespit edildi.

Bir diğer yolsuzluk vakasında da Ulusal Su Şirketi çalışanının, su şebekesini genişletme prosedürlerini tamamlaması karşılığında 5 bin riyal aldığı tespit edildi. NAZAHA, bir hemşirenin de hastanenin sunduğu sağlık hizmetlerinden asistanlarının yararlanmasına izin vermek karşılığında zimmetine bir miktar para geçirdiğini aktardı.

NAZAHA, bir kamu görevlisine hukuka aykırı bir şekilde işlem yapması için zor kullanan, şiddete başvuran veya tehdit eden ya da kanunen kamu görevlisinin kendisine verilen görevlerden birini yapmasını engelleyen kişileri ve zimmetine para geçiren, kişisel çıkarı için makamını kullanan, çalıştığım kurumdan ayrıldıktan sonra bile kamunun çıkarlarına zarar verenleri takibe ve yakalamaya devam edeceklerini duyurdu. Mali ve idari yolsuzluk vakalarının zaman aşımına uğramaması için özel çaba sarf edildiğini vurgulayan NAZAHA, kuralları ihlal edenler için yasanın öngördüğü cezaları uygulamaya devam ettiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya