Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır hükümeti, ülkenin güneyindeki sağanak yağışların neden olduğu yaraları sarıyor

Mısır hükümeti, ülkenin güneyindeki sağanak yağışların neden olduğu yaraları sarıyor

Çarşamba, 17 Kasım, 2021 - 12:15
Geçen yıl İskenderiye’de yağmur suyunu arasından geçmeye çalışan motosikletli adamı gösteren bir fotoğraf (AFP)

Mısır hükümeti, ülkenin güneyindeki Asvan ilini vuran ve 14 köydeki yerleşim bölgelerinde kayıplara neden olan sağanak yağışların açtığı yaraları sarmak için zamanla yarışıyor. Öte yandan Mısırlı milletvekilleri, resmi kurumlara, sağanak yağışlardan etkilenenlerin evlerindeki hasarın giderilmesi için çabaların yoğunlaştırılması çağrılarında bulundular.

Asvan ilinin valisi Eşref Attia, dün, Tahya Misr (Yaşasın Mısır) Fonu'ndan sel mağdurlarına yardım taşıyan otobüslerin geldiğini duyururken Evkaf Bakanlığı, mağdurların evlerinin tamirinde kullanılmak üzere 10 milyon cüneyh tahsis edildiğini açıkladı.

Asvan Valisi Attia, dün yaptığı açıklamada, “Bu yardım, geçtiğimiz Cuma gecesi sağanak yağışların vurduğu 14 köy ve yerleşim bölgesinde etkilenen ailelere sivil toplum kuruluşları (STK) aracılığıyla dağıtılacak” dedi. Vali Attia, Sosyal Dayanışma Bakanlığı'nın, mağdurların sıkıntılarını hafifletmek için gıda ve mobilya yardımı yapacağını ve her aile için iki bin cüneyh değerinde acil yardım, her bir birey için 250 cüneyh değerinde geçim yardımında bulunacağını açıkladı.

Öte yandan dün Temsilciler Meclisi Genel Kurul toplantısında, milletvekilleri, Asvan'daki duruma ilişkin açıklamalarda bulundular. Milletvekilleri, birçok evin yıkıldığını, elektrik ve su kesintileri yaşandığını belirttiler.

Diğer taraftan Mısır hükümetine bağlı Tahya Misr Fonu, afetler ve krizlerle mücadele etmek ve Asvan’daki sağanak yağışlardan etkilenenler için yardım çalışmalarına bağış toplamak için bir hesap numarası tahsis edildiğini duyurdu.

Tahya Misr Fonu Genel Direktörü Tamer Abdulfettah dün yaptığı açıklamada, tahsis edilen hesabın, Mısır’daki tüm bankalar tarafından desteklendiğini ve afet ve kriz zamanlarında yardım ve yeniden yapılanma çabalarını desteklemek için aktifleştirildiğini söyledi. Abdulfettah, tüm elektronik ödeme yöntemlerinin kullanılmasının yanı sıra fonun internet sitesi aracılığıyla Mısır içinden ve dışından Asvan halkına yardım için bağışlar topladığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya