Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Suriye'nin kuzeybatısındaki insan kaçakçılığı yapılan tünelleri imha etti

Türkiye, Suriye'nin kuzeybatısındaki insan kaçakçılığı yapılan tünelleri imha etti

İdlib kırsalında bombardımanda sivillerin yaralandığı bildirildi
Perşembe, 18 Kasım, 2021 - 08:30
Rusya'nın dün düzenlediği bombalı saldırının ardından İdlib'in güneyinden dumanlar yükseldi (Şarku’l Avsat)

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Türkiye-Suriye sınırında Suriye'nin kuzeybatısından Türkiye topraklarına insan kaçakçılığı için kullanılan tünelleri havaya uçurdu. Öte yandan Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki (İGAB) Rusya’nın hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri topçu atışlarıyla çok sayıda sivil yaralandı.  Diğer taraftan TSK’nın Halep'in batısında, Suriye’nin kuzeyindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki askeri noktaları hedef aldığı sırada muhalif grupların bombardımanlarında rejim güçlerinden bir unsur öldü.

İdlibli aktivist Eyhem el-Huseyin, rejim güçleri ve İran destekli milislerin, İdlib'in güneyinde Cebel ez-Zaviye'ye bağlı Balyun, el-Fatira, el-Bara ve Fuleyfil köylerini bombaladığını bildirdi. Bombardıman sonucunda üç sivil (işçi) ağır yaralandı. Rus savaş uçakları da eş zamanlı olarak İdlib'in güney kırsalındaki İblin köyü yakınlarına dört hava saldırısı düzenledi. Hava saldırılarının herhangi bir can kaybına yol açmadığı bildirildi.

Suriyeli silahlı muhalif grupların çatısı altında birleştikleri Fethu'l Mubin Operasyon Odası’ndan yapılan açıklamada, Halep'in güneyindeki Miznaz bölgesinde rejim güçlerine ait bir askeri mevzii keskin nişancılarca hedef alındığı belirtildi. Açıklamaya göre olayda, rejim güçlerinden bir unsur öldü, bazıları da yaralandı. Ardından iki taraf arasında ağır makineli tüfeklerle bir çatışma yaşandı. Bu gelişme, TSK’nın Halep'in kuzey kırsalındaki Harş es-Savağna'daki SDG askeri bölgelerini ve Ebyan köyünü hedef alan bombardımanlarıyla aynı zamana denk geldi.

Öte yandan TSK, İdlib'in kuzeyindeki Suriye-Türkiye sınır hattında, Türkiye’ye yasadışı yollardan giriş yapılan tünelleri havaya uçurdu.

Aktivistler, İdlib'in kuzeyindeki Salkin bölgesindeki sınır şeridinde Türkiye’nin çok sayıda asker konuşlandırdığını, para karşılığında Türkiye’ye insan kaçakçılığı yapmak için kullanılan tünellerin arandığı ve kullanıma hazır 6 tünel bulunduğunu aktardılar. Aktivistler, TSK’nın bölgeye giden yolları kapattıktan sonra tünelleri imha ettiğini kaydetti.

TSK, daha önce Suriye-Türkiye sınırında, İdlib ve Lazkiye illerinden Türkiye topraklarına geçiş için açılan çok sayıda tüneli havaya uçurmuştu. Bazı kişiler, bu tünelleri, kişi başı bazen 4 bin dolara varan paralar karşılığında Türkiye’ye insan kaçakçılığı yapmak için kullanıyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya