Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamas: İngiltere Filistin halkından özür dilemek ve tarihsel günahını düzeltmek yerine İsrail’i destekliyor

Hamas: İngiltere Filistin halkından özür dilemek ve tarihsel günahını düzeltmek yerine İsrail’i destekliyor

Cuma, 19 Kasım, 2021 - 16:00

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’in bugün Hamas’ın terör örgütü olarak kabul edilip yasaklandığını açıklamasına Hamas hareketinden yanıt geldi.

Reuters’e konuşan Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan açıklamada, “Maalesef İngiltere eski tutumunda devam ediyor. Gerek Balfour Deklarasyonu’nda, gerekse Filistin topraklarını Siyonist harekete teslim eden İngiliz Mandası’nda olsun, Filistin halkından özür dilemek ve tarihsel günahını düzeltmek yerine saldırganları destekliyor” dedi.

Zuhri, “İngiltere’nin kararı işgalci İsrail ile mutlak bir şekilde uyumdur ve İsrail’in dikte ve şantajına tabidir” diye ekledi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, karar açıklanmadan önce İngiltere’nin bu adımına övgüde bulundu.

Bennett Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İngiltere’nin Hamas’ı terör örgütü ilan etme kararını memnuniyetle karşılıyorum. Çünkü o bir terör örgütüdür” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Priti Patel, bugün Hamas’ın artık terör örgütü olarak kabul edildiğini açıklayarak, Hamas’ın siyasi kanadıyla askeri kanadını artık ayrı değerlendiremeyeceklerini söyledi.

İngiltere, Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugaylarını 2001 yılından bu yana terör örgütü olarak kabul ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya