Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır: Nil suyunda herhangi bir eksiklik yaşanması bölgede istikrarsızlığa yol açar

Mısır: Nil suyunda herhangi bir eksiklik yaşanması bölgede istikrarsızlığa yol açar

Cumartesi, 20 Kasım, 2021 - 14:00
Nahda (Hedasi- Rönesans) Barajı

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, Mısır'ın adil ve bağlayıcı bir anlaşmaya varma arzusu amacıyla Nahda Barajı ile ilgili çeşitli müzakere aşamalarında büyük esneklik gösterdiğini belirtti. Mısırlı Bakan, barajın doldurulması ve işletilmesiyle ilgili olarak, Mısır'ın Nil Nehri'ne olan temel bağımlılığı ışığında çeşitli kuraklık vakalarıyla başa çıkmak için özel prosedürlere ihtiyaç olduğuna dikkati çekti.

Abdulati, ABD’li su uzmanı Matthew Parks, ABD'nin Kahire Büyükelçi Yardımcısı Nicole Champagne ve bir dizi büyükelçilik yetkilisinin de aralarında bulunduğu bir Amerikan heyetiyle yaptığı görüşmede, “Mısır, müzakere aşamalarında güven inşa etmek için birkaç girişimde bulundu, ancak bu, Etiyopya tarafından iyi niyetle karşılanmadı. Mısır daha önce üç ülkede (Mısır, Sudan ve Etiyopya) işbirliği için bir alan açmak adına bir altyapı fonu kurulmasını önerdi, ancak bu öneri şu ana kadar etkinleştirilmedi. Kahire elektrik şebekelerini üç ülkeye bağlama fikrini önerdi ama Addis Ababa bu teklifi reddetti” dedi.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, Nil suyunda herhangi bir su sıkıntısının yaşanmasının tarım sektöründeki işçileri etkileyeceğini, bunun bölgede sosyal sorunlara ve güvenlik istikrarsızlığına neden olacağını ve göçü artıracağını vurguladı.

Toplantı sırasında Abdulati, Mısır'daki su durumunu ve su sektörünün karşılaştığı zorlukları, özellikle sınırlı su kaynakları, nüfus artışı ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini gündeme getirdi.

ABD’li su uzmanı Matthew Parks ve ABD'nin Kahire Büyükelçi Yardımcısı Nicole Champagne, dünyanın birçok ülkesini etkisi altına alan ve büyük kayıplara neden olan iklim değişikliğinin tanık olunan bir gerçek haline geldiğini vurguladı. Parks ve Champagne, su kıtlığı ve iklim değişikliklerinin Mısır'daki su yönetimindeki durumun zorluğunu artırdığını ve Mısır'ı yukarı havza ülkeleri tarafından atılan her türlü tek taraflı eylemlere karşı oldukça hassas hale getirdiğini belirttiler.


Editörün Seçimi

Multimedya