Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Kudüs banliyösündeki yıkıma devam ediyor

İsrail, Kudüs banliyösündeki yıkıma devam ediyor

Çarşamba, 24 Kasım, 2021 - 12:00
Bir İsrail askeri, Filistin Yönetimi'nin A Bölgesi'ndeki bir evin yıkımı sırasında nöbet tutarken (AFP)

İsrail işgal makamları, Kudüs’ün güneydoğusundaki Sur Baher’deki Vadi el-Humus bölgesinde 3 binayı yıktı.  İsrail iki yıl önce  Oslo Anlaşması’nın aynı bölgede Filistin yönetiminin tabi olduğunu söylediği 11 binayı daha yıkmıştı.

Kudüs Valiliği Yerel Yönetim Genel Müdürü Cihad Meşaki, İsrail ordu güçlerinin Beytüllahim yakınlarındaki bölgeye baskın düzenleyerek bu alanı zorla kapattığını ve 3 binayı yıktığını söyledi. İki binanı ayrım duvarının içinde bulunduğunu söyleyen Meşaki, her birinin iki kattan ve 11 daireden oluştuğunu kaydetti. Meşaki, duvarın dışında yer alan binanın ise 4 kat ve 8 daireden oluştuğunu belirterek 20 kişinin yaşadığını aktardı.

Yetkili, binaların A olarak sınıflandırılan ve tamamen Filistin egemenliği altında bulunan bölgelerde bulunduğunu ve bu nedenle işgal hükümetinin tüm uluslararası yasa ve normları ihlal eden yıkım emri çıkarmaya yetkisi olmadığını bildirdi.

İsrail’in yeni yıkım kampanyası Temmuz 2019’da başladı. O dönem tek bir günde 77’yi aşkın dairenin bulunduğu 11 bina yıkıldı. Yaşanan her yıkım olayında onlarca Filistinli, bölgeden sorumlu olan Filistin Yönetimi'nden ruhsat almalarına rağmen kendilerini evsiz buldu.

Sur Baher köyüne ait olan Vadi el-Hummus mahallesi, İsrail'in şehri köyden ayırarak şehrin etrafına bir ayırma duvarı çekmesinden sonra, Kudüs belediye sınırları dışında yer alıyor. Ancak duvara yakınlığı nedeniyle Batı Şeria'nın geri kalanından kopuk.

O bölgede yaşayanlar duvar sebebiyle İsrail kimliği taşıyor ve geniş bir alanda yaşıyor. İsrail bölgeyi yıkmaya karar verdiği an İsrail Yüksek Mahkemesi hakimleri, ev sahiplerinin yasayı kendilerinin uygulamaya çalıştıklarını ve askeri komutanın özel izni olmadan bina inşa etmeye devam ettiklerini söyledi. Hakimler, ordunun duvarın yakınındaki binanın saldırganlar için koruma sağlayabileceği görüşünde.

İsrail ordusuna göre, Vadi el-Hummus’taki bina İsrail güvenlik güçlerinin bu bölgedeki duvarı izlemesini zorlaştırıyor. Ordu, çiti kaldırıp duvara çevirme ve sızmayı önlemek için ileri teknolojik araçlar kullanma olasılığı gibi alternatifler bulmak adına bölge sakinlerini İsrail mahkemesinin önüne çıkarmayı reddetti. İsrail ordusu, gerektiğinde güvenlik sebebiyle binanın imha edilmesi yetkisine sahip olduklarını açıkladı. Meşaki, işgal güçlerinin 2019 yılından bu yana 30 dönümü geçmeyen bu alanda 400’e yakın Filistinliyi yerinden ettiğini belirterek, bugün 20 vatandaşın daha evsiz kaldığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya