Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail ve Fas savunma anlaşması imzaladı

İsrail ve Fas savunma anlaşması imzaladı

Çarşamba, 24 Kasım, 2021 - 16:15
İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz (AP)

İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü, İsrail ve Fas’ın bugün askeri işbirliğinin önünü açan bir savunma anlaşmasına imza attığını bildirdi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ilişkilerin normalleşmesinden yaklaşık bir yıl sonra iki ülke arasındaki güvenlik işbirliğini geliştirme amacıyla dün gece Fas’a gitti.

İsrailli bir yetkili, Gantz ve Fas Ulusal Savunma İdaresinden Sorumlu Bakan Abdullatif Ludi’nin bugün Rabat’ta anlaşmayı imzaladığını açıkladı.

Gantz, Tel Aviv’deki Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’ndan hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, bir İsrail savunma bakanının Fas’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştireceğini söyledi.

Fas ziyaretini ‘tarihi’ olarak nitelendiren Gantz, “İşbirliği anlaşmaları imzalayarak ilişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu ziyaretin başarılı olması çok önemli” dedi.

Gantz, bugün Fas Savunma ve Dışişleri Bakanları ile Rabat’ta görüşecek.

İsrailli bir yetkili, bu ziyaretin İsrail ile Fas arasında gelecekteki güvenlik ilişkilerinin kurulmasının temel taşını oluşturmayı amaçladığını söyleyerek, bu konuda bir çerçeve anlaşma imzalanacağını kaydetti.

Fas ve İsrail arasındaki düşük düzeyli ilişkiler, 1993’te Filistin Kurtuluş Örgütü ve İsrail arasında imzalanan Oslo Anlaşması’nın ardından başladı.

Ancak Fas, 2000 yılında Filistin’de ikinci intifadanın başlamasıyla İsrail ile ilişkilerini dondurdu.

Geçen yılın sonlarında, iki ülke diplomatik ilişkilere yeniden başladı. Böylece Fas, 2020 yılında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’dan sonra ABD himayesinde İsrail ile ilişkilerini normalleştiren dördüncü Arap ülkesi oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya