Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ebu Gayt, Husilerin eylemleriyle ilgili ciddi endişelerini dile getirdi

Ebu Gayt, Husilerin eylemleriyle ilgili ciddi endişelerini dile getirdi

Çarşamba, 24 Kasım, 2021 - 17:00
Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ve BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, İran destekli Husi milislerin, özellikle Yemen’in diğer bölgelerindeki çatışmalardan kaçan milyonlarca yerinden edilmiş insanı içeren Marib başta olmak üzere eylemlerini artırmasıyla ilgili ciddi endişelerini ifade etti.

Ebu Hayt, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile dün Mısır’ın başkenti Kahire’de yer alan genel sekreterlik ofisinde bir görüşme yaptı.

Görüşmede, Yemen’de devam eden çatışmalara ilişkin gelişmeler ve Yemen halkının acılarına son verecek şekilde ülkede siyasi bir çözüme kavuşmanın yolları ele alındı.

Husilerin tüm barış çabalarına kayıtsız kaldığını dile getiren Ebu Gayt, Husileri kapsamlı bir ateşkes taahhüdü vermeye ve ciddi bir siyasi müzakere süreci başlatmaya zorlamak için yeterli uluslararası baskı uygulanmasının önemine işaret etti.

Ebu Gayt, özellikle meşru hükümetin Aden’de son derece zor güvenlik koşullarında halka hizmet etme çabaları ışığında, çatışmanın bu tehlikeli aşamasında Yemen hükümetini desteklemenin önemini vurguladı.

Ebu Gayt, Arap Birliği’nin bir çözüm başlatmak için uygun bir zemin yaratmak amacıyla tüm Yemenli gruplarla iletişim kurma çabalarına desteğini de ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya