Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Viyana müzakereleri öncesi İran’ın UAEA ile iş birliği yapmaması kötüye işaret

ABD: Viyana müzakereleri öncesi İran’ın UAEA ile iş birliği yapmaması kötüye işaret

Perşembe, 25 Kasım, 2021 - 07:30
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Rafael Grossi Tahran’ı ziyaret ederken (EPA)

Washington, 29 Kasım’da Viyana’da yeniden başlayacak nükleer anlaşma müzakereleri öncesinde İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile iş birliği yapmadığını belirterek İran’ın hareketlerini ‘kötüye işaret’ olarak yorumladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price AFP’ye verdiği demeçte “UAEA Direktörü Rafael Grossi’ye çabaları için teşekkür ediyoruz. İran’ın iş birliği yapmak için kendisine sunulan fırsatı geri tepmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık” dedi.

Grossi yaptığı açıklamada, İran’la herhangi bir anlaşmaya varılmadığını belirtmişti. Tahran’ı ziyaret eden Grossi, “Görüşmeler yapıcıydı ancak tüm çabalarıma rağmen bir anlaşmaya varamadık” dedi.

Yakın bir zamanda yayınlanan rapora göre UAEA, İran’ın Şubat ayından bu yana müfettişlerinin faaliyetlerini engellediği ciddi kısıtlamalardan endişe duyuyor.

Nükleer maddelerin tespit edildiği ve aynı zamanda sorun teşkil eden dört adet nükleer tesisin varlığı çözülmesi gereken diğer bir konu olarak görülüyor.

UAEA, müfettişlerinin bir kısmının güvenlik güçleri tarafından aranması konusunda endişe duyuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya