Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Netanyahu’nun başını ağrıtan isim konuştu: ‘Unutmak zor, seçim günü Yahudi seçmenin önünde ağlayarak çektiği video destekçilerini motive etti’

Netanyahu’nun başını ağrıtan isim konuştu: ‘Unutmak zor, seçim günü Yahudi seçmenin önünde ağlayarak çektiği video destekçilerini motive etti’

Perşembe, 25 Kasım, 2021 - 15:45
Netanyahu yolsuzlukla suçlamasıyla itham ediliyor (AP)

Her ne kadar eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun mahkûm edilmesi uzak bir ihtimal olsa da, eski Basın Danışmanı Nir Hefetz, Netanyahu’nun karşı karşıya kaldığı üç yolsuzluk davası kapsamında çok önemli açıklamalarda bulunarak mahkemenin konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağladı.

Netanyahu'nun eski Basın Danışmanı olarak çalışan ve sırdaşı olan Nir Hefetz, dün Kudüs Bölge Mahkemesi’nde görülen davada verdiği ifadede eski Başbakan’ın çalışma şekli hakkında konuştu. Hefetz, Netanyahu’nun güvenlik kadar basına önem verdiğini belirterek, gazete ve haber sitelerini kontrol etmeye çalıştığını söyledi. Netanyahu’nun karısı Sara ve oğlu Yair’in de basında yayınlanan her şeye müdahale ettiğini söyleyen Hefetz, tüm konularda temel kararları kontrol ettiklerini ve özellikle Walla internet sitesi dâhil birçok gazete editörlerine görüşlerini empoze ettiklerini bildirdi.

Heretz, bir keresinde Walla sitesinde babasıyla ilgili kötü bir haber yayınladığı için Yair’in sinirlendiğini ve ona sitenin ‘tekbir getiren’ en kötü düşmanlarına hizmet ettiğini söylediğini iddia etti.

Netanyahu yılbaşından bu yana yolsuzluk, rüşvet ve görevini kötüye kullanma gibi 3 yolsuzluk davasıyla yargılanıyor. Geçtiğimiz hafta ifade vermeye başlayan Hefetz’in ifadesinin birkaç hafta sürmesi bekleniyor. Duruşmalar, hali hazırda Netanyahu’nun Walla internet sitesine destekleyici içerikler için rüşvet vermekle suçlandığı 4000 numaralı dosyaya odaklanıyor. Shaul Elovitch'in sahibi olduğu haber sitesi Walla'nın Netanyahu lehine yayın yapması konusunda rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Hefetz, Netanyahu'nun Mart 2019'da gerçekleşen seçim gününde ırkçı ifadeler kullanıp Yahudi seçmenin önünde ağlayarak çıktığı ünlü video görüntülerine atıfta bulundu. Eski Basın Danışmanı, Netanyahu’nun görüntülerde, “Araplar, dış kaynaklardan finanse edilen otobüslerle sandıklara yoğun bir şekilde geliyor” dediğini söyledi.  Hefetz açıklamasında, “Unutmak zor. Seçim günü, Netanyahu'nun yardımcısı Shlomo Filber aracılığıyla Arap seçmenlerin Yahudilerden daha yüksek olması gibi saha verilerini alması endişesini arttırdı. Zaman geçtikçe kaygısı arttı. Netanyahu'nun morali bozuldu. Endişesinden dolayı gezilerini kesti. Balfour'a (Başbakan'ın resmi konutu) döndük. Çalışma odasına girdik, o, ben ve Likud Yeni Medya ekibinin başkanı Topaz Locke. Netanyahu iPhone'dan üç video çekti ve kimse görmesin diye kapıda durdum. Bu, kimsenin girmemesini emreden Netanyahu için dramatik bir andı. Netanyahu kendisine en uygun videoyu seçti ve cep telefonu şirketleri aracılığıyla gönderdi. Video gönderildikten sonra 20 dakika içinde kısa mesajlar geldi. Filber, Likud seçmenlerinin yüksek oranda olduğu bölgelerde 700 bin cep telefonunun videoyu aldığını söyledi. 20 dakika sonra sayı bir milyon 400 bine yükseldi. Video orman yangını gibi yayıldı. Hemen sonuç verdi. Vatandaşların sandık başında kuyruklar oluşturduğunu görmeye başladık. Destekçilerini motive etmeyi başardı” dedi.

Hefetz, Netanyahu'nun görüşmelerinin şüpheli olduğunu bildiği halde gizliden gizliye işadamı Shaul Elovitch ile görüşmek istediğini söyledi. İlişkileri hakkında gizli soruşturmalar yürütüldüğü basına sızdırıldığında, eşi ve oğlu Yair'e Netanyahu ve aile üyelerinin telefonlarının yanı sıra Elovitch'in telefonlarındaki tüm mesajların silinmesi emredildi. Netanyahu, Hefetz’den eşi ve oğlunun Elovitch ve karısıyla tanışmalarını içeren mesajları sildiklerini kendi gözüyle görmek istedi. Hefetz, bu isteğe ses kaydı alarak yanıt verdi. Mahkeme ise ondan bu kayıtları göstermesini istedi. Gözlemciler Hefetz'in açıklamasını Netanyahu için büyük bir ikilem olarak değerlendiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya