Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’de Kovid-19’un yeni varyantı tespit edildi

İsrail’de Kovid-19’un yeni varyantı tespit edildi

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 07:15
Ben Gurion Havalimanı. (AFP)

İsrail Sağlık Bakanlığı, Güney Afrika’da ortaya çıkan ve önceki varyantlara göre daha bulaşıcı olarak tanımlanan Kovid-19 varyantının ülkede bir kişide tespit edildiğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Bakanlık açıklamasında, “Yeni varyant, Malavi’den ülkemize dönen bir kişide tespit edildi” dedi. Koronavirüsün tespit edildiği kişinin karantinaya alındığını, Malavi’den dönen diğer iki kişinin de enfeksiyona yakalanmasından şüphe edildiği bildirildi.

Malavi’den dönen üç kişinin Kovid-19 aşısı olduğu belirtilen açıklamada kaç doz aşı aldıkları hakkında ise ayrıntı verilmedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından İsrail Başbakanı Naftali Bennett da koronavirüs hakkında değerlendirme yapmak için halk sağlığı yetkilileri ve hükümet üyeleri ile bir araya geldi.

Bennett daha sonra düzenlediği basın toplantısında “Doğrulanmış bir, şüpheli iki vaka var. Şu an araştırıyoruz. Vaka sayısının aslında daha fazla olduğunu düşünüyoruz” dedi. Bennett, İsrail’in mutasyona uğramış Kovid-19 varyantının tespit edilmesi için on milyon PCR testi satın alacağını belirterek yeni varyant hakkında endişeli olduklarını söyledi. Bennet sözlerini şöyle sürdürdü:

“Risk almayacağız. Virüsün bir bedeli olacak ama önceliğimiz halkımızı korumak. Yeni varyantın salgına dönüşmesi ile ilgili farklı senaryolar var. Afrika ülkelerinde vakit geçiren herkesin, İsrail’e farklı bir yerden gelseler bile test sonuçları açıklanana kadar derhal karantinaya girmeleri ve muayene olmaları gerekiyor.”

Bennent açıklamasında ayrıca İsrail hükümetinin virüsle mücadele için hızlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

İsrail’de koronavirüs ile mücadeleden sorumlu komite, alınan kararların takip edilmesi için bu akşam toplanacak.

İsrail hükümeti yeni varyantın keşfedilmesinden sonra, perşembe gecesi  Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini’yi kırmızı listeye aldı.

Bilim adamları Güney Afrika’da yeni bir varyantın keşfedildiğini, B.1.1.529 adlı yeni varyantın çok sayıda farklı mutasyon barındırdığını ve oldukça bulaşıcı olduğunu açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklamada yeni koronavirüs varyantının bulaşma hızı ve etkisi ile ilgili henüz yeterli araştırmalar yapılmadığı için ülkelere şimdilik seyahat kısıtlaması getirmelerini tavsiye etmemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya