Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, petrol sondajı için ikinci lisanslama turuna başladı

Lübnan, petrol sondajı için ikinci lisanslama turuna başladı

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 09:45

Lübnan, geçen yıl ertelenen petrol ve gaz aramaları için ikinci lisanslama turuna başladı.

Enerji ve Su Bakanlığı, Bakan Velid Fayyad’ın daha önce Bakanlar Kurulu’nun başlatmayı kabul ettiği ve koronavirüs pandemisi nedeniyle katılım başvurularının son teslim tarihinin geçici olarak ertelendiği Lübnan sularında ikinci lisanslama turunu tamamlama kararına imza attığını duyurdu.

Bakan Fayyad’ın Petrol Sektörü İdaresi’nin tavsiyesi üzerine aldığı bir kararla, petrol ve gaz şirketlerinin lisans başvuruları için son tarih 15 Haziran 2022 olarak belirlenirken, 10 bloktan 8’i arasında ihaleye açık blokların rakamlarına da yer verildi. İlk turda 4. ve 9. bloklarda sondaj faaliyetleri yürütülmüştü.

Başlangıçta tura ilişkin yalnızca iki bölgede olmak üzere Nisan 2019 tarihi belirlenmişti. Ancak Kovid-19 pandemisi nedeniyle geçen yıl da dahil olmak üzere tarih birkaç kez ertelendi.

Fransa’dan ‘Total’, İtalya’dan ‘ENI’ ve Rusya’dan ‘Novatek’ten oluşan bir şirketler grubu, geçen yıl Beyrut sularında 4. blokta keşif sondajını tamamladı. Ancak ticari olarak uygun bir miktarın keşfedilemediği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya