Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ile Arjantin arasındaki iş birliği gelişiyor

Suudi Arabistan ile Arjantin arasındaki iş birliği gelişiyor

Suudi Arabistan ve Arjantin Suudi-Arjantin görüşmelerinde gelişmeler ele alındı ve iş birliği güçlendirildi. Suudi Arabistan Vizyon 2030 ışığında işbirliği fırsatları görüşüldü.
Pazar, 28 Kasım, 2021 - 11:30
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Cumartesi günü Arjantinli mevkidaşı ile Buenos Aires ’da bir araya geldi. (SPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, Arjantin Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Santiago Andrés Cafiero ile Cumartesi günü bir oturum düzenledi.

Oturumda bir araya gelen iki bakan, iki ülke arasındaki ikili ilişki ve iş birliğini geliştirme yollarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında son gelişmeleri değerlendirdi. Ayrıca oturumda, başta siyasi ve çok taraflı olmak üzere çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi konusu olmak üzere iki ülkenin ortak çıkarlarına hizmet eden tüm hedeflere ulaşmak için ikili koordinasyonun yoğunlaştırılması konuları görüşüldü.

Görüşmede, iki ülkenin Orta Doğu ve Güney Amerika’da güvenlik ve istikrarı artırma çabaları ile uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tüm tehditleri önleme yönünde uluslararası toplumla ortak çalışmaları yoğunlaştırma konusu da ele alındı.

Bunun dışında taraflar, Suudi Arabistan Vizyon 2030 ışığında ekonomik ve kalkınma alanlarında iş birliği fırsatları, iki ülke ve halkları için kalkınma ve refahı sağlayacak bir dizi konuyu da müzakere etti.

Prens Faysal bin Ferhan, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Bakan Santiago Andrés Cafiero ile bir araya geldi.

Görüşmenin başında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Arjantin Dışişleri Bakanlığı'ndaki San Martin Sarayı'nda resmi bir kabul töreni ile karşılandı.

Karşılama töreninde, Santiago Andrés Cafiero olmak üzere çok sayıda bakanlık yetkilisi de yer aldı.

Aynı zamanda, Prens Faysal bin Faysal Cumartesi günü erken saatlerde, Arjantin Temsilciler Meclisi Başkanı Sergio Tomás Massa ile bir araya geldi.

Görüşmede, taraflar iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve bunları her alanda geliştirmenin yollarını masaya yatırdılar.

Prens Faysal bin Farhan, görüşme sırasında Krallığın Arjantin ile ilişkileri güçlendirmeye ve özellikle Krallığın Vizyon 2030 ışığında siyasi, kalkınma ve yatırım alanlarında ortak koordinasyonu yoğunlaştırmaya istekli olduğunu vurguladı.

Öte yandan, Sergio Tomás Massa da ülkesinin misafirini ağırlayarak ikili ilişkileri daha geniş ufuklara taşıma misyonu olarak nitelendirdiği Arjantin ziyaretini takdirle karşıladı.

Görüşmede, farklı medeniyetler ve kültürler arasındaki diyalogu arttırmak için iki ülkedeki parlamenter işbirliğini ve sivil toplum kuruluşlarını yoğunlaştırmanın önemine ek olarak bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeler görüşüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya