Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan'da halk kötüleşen yaşam koşullarını protesto etmek için sokaklara döküldü

Lübnan'da halk kötüleşen yaşam koşullarını protesto etmek için sokaklara döküldü

Pazartesi, 29 Kasım, 2021 - 11:15
Beyrut Havalimanı'na giden ana yolun kesilmesi (AP)

Pazartesi sabahı Lübnan'ın birçok bölgesinde yaşam koşullarının kötüleşmesi ve döviz kurunun yükselmesi nedeniyle 'Öfke Günü' adı altında gösteriler başlatılırken, eylemciler yolları trafiğe kapattı.

Alman haber ajansının haberine göre, Kuzey Lübnan'daki protestocular el-Bedavi Uluslararası Otoyolunu her iki yönde, tali yolları ve Trablus kentindeki Al-Nur Meydanı'na giden tüm yolları arabalar, lastikler yakarak ve taşlarla trafiğe kapattı.

Beyrut'ta çok sayıda yolu lastikler yakarak trafiğe kapatan protestocular, ilaçların olmaması ve fiyatların yüksek olması nedeniyle sokaklara döküldüklerini belirtti.

Lübnan'ın güneyindeki Sayda (Sidon) kentinde protestocular, kötüleşen yaşam ve ekonomik koşulları protesto etmek için kentteki Najma Meydanı'nı otomobillerle trafiğe kapatırken, kentteki Elia kavşak meydanını ve Elektrik Şirketi önünü de trafiğe kapattı.

Sosyal paylaşım sitelerindeki gruplar, Pazartesi gününün bir 'Öfke Günü' olarak kabul edilmesi ve kötüleşen koşulları, temel hizmetlerin eksikliğini ve yetkililerin sorumluluklarından kaçınmalarını kınamak için barikatlar kurulması çağrısında bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya