Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Başbakan Kazimi’ye yönelik suikast girişiminde deliller karartılıyor

Irak Başbakan Kazimi’ye yönelik suikast girişiminde deliller karartılıyor

Irak güvenlik güçlerinin, Kazimi’ye yönelik suikast girişimi faillerinin parmak izlerini sakladıklarından şüpheleniliyor. Soruşturma komitesi “önemli ipuçları” topladı ve dışarıdan uzmanların yardımına kapı araladı
Salı, 30 Kasım, 2021 - 10:45
Parmak izleri alınmadan güvenlik güçleri tarafından imha edilen mühimmat

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci, kendi öncülüğünde Başbakan Mustafa Al-Kazimi'ye yönelik suikast girişimini soruşturmak üzere oluşturulan komitenin, suikast sürecini kanıtlayan delil ve belgeler dahil önemli bilgilere ulaşıldığını ancak faillere ulaşılamadığını duyurdu.

Araci, Bağdat'ta düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Komite, Kazimi’ye yönelik saldırıda kullanılan patlayıcıları ve diğer delillerden sorumlu iki askerin saldırıda kullanılan materyaller üzerindeki parmak izlerini almadan imha etmesini şaşkınlıkla karşıladı dedi”.

Araci, “suikast girişiminde kullanılan mühimmatı imhadan sorumlu iki askerin tutuklanarak İçişleri Bakanlığı'na sevk edildiğini” ve “komisyonun elinde gerçeğe ulaşmak için önemli ipuçları olduğunu ve soruşturmanın doğru sonuçlanabilmesi için yeterli süre verilmesi gerektiğini” ifade etti. Yetkili, Kazimi'nin evine yapılan iki füzeli saldırının, Başbakan'ın hayatını doğrudan hedef aldığını doğrularken, ikinci gün Başbakan'ın evinin çatısında patlamayan ikinci bir bombanın bulunduğunu açıkladı.

Araci, “evi hedef alan uçağın koordinatlarının elde edildiğini” belirterek, “saldırı, biri Kazimi'nin evinin çatısına, diğeri ise avlusuna olmak üzere iki füze atılarak gerçekleştirilmiştir” dedi. Ayrıca saldırının iki insansız hava aracı tarafından gerçekleştirilmesi nedeniyle komitenin önemli uzmanları ağırladığına dikkat çekti.

Söz konusu yetkili, özellikle İran yanlısı milisler tarafından gerçekleştirildiğinden şüphelenilen suikast girişimini sorgularken ortaya çıkabilecek siyasi tartışmalar hakkında şu ifadeleri kullandı: “Soruşturma komitesi olayla ilgili kanıtı olanlardan bunları sunmalarını istiyor. Bu konuda herhangi bir siyasi tartışmadan uzağız.” Araci “komitenin, hiçbir baskı olmadan vatani görevini yerine getirmekte” olduğunu vurguladı.

Araci, belirli birilerine yönelik suçlama olup olmadığına dair “soruşturma komitesinin henüz bir kişi veya kuruluşu suçlamadığını ve soruşturma için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu” söyledi. Ayrıca “Başbakan’ın, soruşturma komitesinin tarafsız ve profesyonel olmasını ve ülke menfaatinin göz önünde bulundurulmasını tavsiye ettiğini” belirtti. Yabancı ülkelerin veya tarafların komitenin çalışmalarına müdahale edip etmemesi hakkında yetkili, “komitenin şu ana kadar herhangi bir yabancı gücün yardımına ihtiyaç duymadığını” söylerken “kardeş ve dost ülkelerin, gerçeği ortaya çıkarma konusunda yardımlarını reddetmediğini” ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya